Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Sağlıklı ve akıllı her mümine oruç tutmak farzdır

Ramazanın yaklaştığı şu günlerde, malum kesimlerce dillendirilen, “Salgın var, oruç ertelenmeli” sözlerine cevap veren Diyanet İşleri Başkanlığı, “Ramazanda sağlıklı her müminin oruç tutması Allah’ın emriyle farzdır” açıklamasında bulundu. Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Kapukaya ise, “Orucun ertelenmesini istemek tamamen cehalet örneğidir” dedi.
Bu haber 2020-04-15 09:26:08 eklenmiş ve 219 kez görüntülenmiştir.

Koronavirüs salgınını bahane ederek mübarek Ramazan ayına yönelik provokasyon yapan sözde din adamlarına, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Kapukaya, Akit aracılığıyla cevap verdi. Oruç tutmanın hükümlerini hatırlatan Mehmet Kapukaya, “Oruç tutmak sağlıklı olan, ergenlik çağına gelmiş, çeşitli hastalıklardan uzak olan ve akıllı olan kimselere farzdır. Bununla alakalı Kur’an’da, ‘Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizlere de oruç tutmak farz kılınmıştır. Ta ki oruç sayesinde olgun bir Mü’minliğe erişesiniz, saygılı davranasınız ve Allah’ın hakkını koruyasınız, her türlü kötülüklerden sakınasınız diye size farz kılınmıştır’ buyuruluyor” dedi.

 

Oruç, topluma değil fertlere farz kılınmıştır

Oruç ertelenmesine ilişkin ortaya atılan iddialara da cevap veren Kapukaya, şunları söyledi: “Oruç, Müslüman fertlere farz kılınmıştır. Topluma toptan farz kılınmadı. Yoksa ‘Bir salgın oldu orucu toptan erteleyelim’ diye bir karar verilmesi mümkün değildir. İnsanlar kendilerini değerlendirecektir. Eğer ki bir insanın sağlık sorunu varsa, uzman doktora danışacaktır. Bunun neticesinde oruç tutup tutmamaya birey kendisi kanaat getirecektir. Yoksa orucun toptan ertelenmesi söz konusu olamaz. Bu durum cemaatle namazın ertelenmesi, Cuma namazlarının ertelenmesi gibi bir durum değildir.”

 

Tamamen cehalet örneği

Teravih namazlarına da değinen Kapukaya, “Teravih namazları bu Ramazan cemaatle kılınmayacak. Ancak evlerimizde kılabiliriz. Evlerimizi mescide dönüştürebiliriz. Bu bizim için bir fırsattır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) ‘Bir ev ki içerisinde Allah’ın zikri yoktur. O ev ölü bir evdir’ buyuruyor. Tövbe ederek, dua ederek, zikir çekerek evlerimizi şenlendirelim. Evimizde ailelerimizle cemaat olalım. Bir bakmışsınız hiç namaz kılmayan insanlar bu manevi ortamdan etkilenip namaz kılmaya başlayacak” dedi.

 

Oruç, bağışıklığımızı güçlendirir

Salgının oruç tutarken daha da yayılacağını iddia edenlere de cevap veren  Kapukaya, “Orucum bağışıklık sistemini etkileyeceğine dair hiçbir veri bulunmamaktadır. Ancak güçlendirdiği yönünde veriler mevcuttur. Bu konuyla alakalı Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuz ile dirsek temasımız var. Orucun kesinlikle bağışıklık sistemini güçlendireceğini belirten bilimsel verilerimiz var. Ayrıca Peygamber Efendimiz (S.A.V), ‘Oruç tutun. Sağlık bulursunuz’ diyor. Oruç aslında bir sağlıktır” şeklinde konuştu.

 

 

KaynakÇ: Yeniakit

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ