Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Türk profesör ilaç ve aşı için tarih verdi

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören koronavirüsün dört gözle beklenen ilacı ve aşısının ne zaman hazır olacağını açıkladı.
Bu haber 2020-04-01 09:32:58 eklenmiş ve 264 kez görüntülenmiştir.

Koronavirüs tüm dünyayı tehdit etmeye hız kazanarak devam ediyor. Siyasiler vatandşaların güvenliğini sağlamak için sürekli uyarılar yaparken konunun uzmanları ise aşı ve ilaç üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Milyonlarca insan 'Koronavirüsün aşısı ve ilacı ne zaman çıkacak?' sorusuna cevap ararken müjdeli haber Türkiye'den geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören yaptığı açıklamada koronavirüs ilacının ve aşısının hazır olacağı tarihi açıkladı.

 

YERLİ İLAÇ 4 AY AŞI İSE 1 YIL SONRA HAZIR OLACAK

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören de bulunuyor. Özören, yerli koronavirüs ilacının 4 ay sonra aşısının ise 1 yıl sonra hazır olacağını açıladı.

 

BURUN SPREYİ OLARAK AŞI ÜRETİLECEK

Detayları açıklayan Özeren şunları söyledi: On beş yıldır laboratuvarımız var. Mikrokürecik teknolojimizi koronavirüsün taç gibi görünen 'Spike' adındaki dış yüzey protein parçalarına ekleyeceğiz. Burun spreyi olarak da aşı geliştirmeyi düşünüyoruz. Konsorsiyumda virüs için ilaç yapan takımlar da var.

 

'AŞIYI ÖNCE HAYVANLARDA DENEMEMİZ LAZIM'

Özören, aşı konusunda küresel çapta bir beklenti olduğunu fakat dikkat edilmesi gereken noktaların es geçilmemesi gerektiğini şu sözlerle ifade etti:

''İnsanlar hemen sonuç istiyor ama daha virüs üç aylık. Aşının önce hayvan deneyleri üzerinden yapılması lazım, direkt insanla başlamak yanlış. Ama bunu yapanlar var. Hayvan kısmını atladılar. Son noktaya gelirse yaparız ama biz önermiyoruz. Durumun farkındayız ama o noktada değiliz. Yoksa kısa yolları var.''

 

nethaber

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ