Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

ABD'nin Türkiye ile ilgili en büyük hayali: Türk-Rus savaşı

Türkiye ve Rusya arasında imzalanan İdlib mutabakatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rus uzman Aleksey Fenenko, ABD'nin Türkiye'yi Rusya ile savaştırmak için çok uğraştığını iddia etti.
Bu haber 2020-03-14 09:11:48 eklenmiş ve 300 kez görüntülenmiştir.

Rus uzman Fenenko, Rusya ve Türkiye arasında varılan İdlib anlaşmalarını ve ateşkesin gidişatını değerlendirdi.

Moskova Devlet Üniversitesi Küresel Politika Fakültesi’nden Doç. Dr. Aleksey Fenenko, Sputnik’e açıklamasında, halihazırda Rusya ve Türkiye için İdlib’de en önemli şeyin iki görevin yerine getirilmesi olduğunu belirterek, “Öncelikle, Türk ve Suriye orduları arasındaki çatışma olasılığının önlenmesi gerekiyor. Bu, uygulamada, doğrudan silahlı çatışmayı önlemeye yardımcı olacak tampon bölgenin oluşturulması anlamına geliyor. Ayrıca Rus, Suriyeli ve Türk askerler için davranış kurallarının belirlenmesi ve netleştirilmesi gerekiyor” dedi.

'Astana formatını sürdürmek Rusya ve Türkiye için son derece önemli'
Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliğinin etkili olması için önceki formatların da korunmasının önemli olduğunu vurgulayan Fenenko, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Astana formatını sürdürmek Rusya ve Türkiye için son derece önemli, zira bu format geçen ay yaşanan olaylar yüzünden neredeyse sarsılıyordu. Sorun şu ki şu anda Amerikalılar, Astana formatını bozmak için büyük oynuyor. ABD yatıp kalkıp Astana formatını ne pahasına olursa olsun yıkmayı hayal ediyor. Onların görüşüne göre, bunun en kolay yolu, Rusya ve Türkiye’nin birbiriyle çatışması. Bu yüzden yeni imzalanan anlaşma ve öngördüğü eylemler, iki ülke arasındaki müzakere formatını ve ortak tedbirleri koruma çabası”

Her iki tarafın istekli olması durumunda Ankara ve Moskova’nın İdlib’deki ortak adımlarının başarılı ve uzun vadeli nitelik taşıyabileceğini kaydeden Fenenko, “Bazıları, Rusya ve Türkiye liderlerinin Moskova’da vardığı anlaşmalar için geçici demişti, ama gördüğümüz gibi meyvesini vermekle kalmıyor ayrıca yeni anlaşmaların sağlanmasına da yol açıyor. Elbette anlaşmaların vadesi iki liderin iradesine bağlı. Türk yönetimi, Amerikalılarla işbirliği yapmamayı tercih etti, çünkü onlardan gerçek bir destek görmedi, aksine 15 Temmuz’da onların esindirdiği darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Dolayısıyla tüm bunlar Rus-Türk işbirliğini derinleştiriyor” yorumunda bulundu.

 

 

nethaber

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 232
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ