Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Koronaya yakalanan Filistinli Muhammed konuştu

Wuhan’da koronavirüse yakalanıp iyileşen Filistinli Muhammed Ebu Nemmus yaşadıklarını ve Çin’in olağanüstü önlemlerini Yeni Şafak’a anlattı: 14 gün tek başıma odada kaldım. 8 farklı ilaç aldım. Spor yapmamızı istediler, komedi filmi izlettiler. Sinirlenmek ve üzülmek yasaktı. Wuhan’daki her binaya 3 doktor görevlendirdiler. Yiyeceklerin karaborsaya düşmesi önlendi. Ölürsem vücudumu yakacaklar diye korktum.
Bu haber 2020-03-09 09:11:16 eklenmiş ve 295 kez görüntülenmiştir.

Çin’in Wuhan eyaletinde psikoloji alanında doktora yapan Gazzeli Muhammed Ebu Nemmus, koronavirüse yakalandı. Ekim 2018’de Orta Çin Normal Üniversitesi’nde eğitim görmeye başlayan 38 yaşındaki Ebu Nemmus, muayene sonucu virüse yakalandığını öğrendi. Arkadaşlarıyla birlikte gözlem altına alınan Muhammed Ebu Nemmus, 14 günlük süreçte yaşadıklarını anlattı. Gazzeli Muhammed, “Kendimi Allah’a teslim ettim, yapacak başka bir şey yoktu. Yabancı bir ülkede tek başımaydım, öldürücü bir virüse yakalanmıştım, sadece Allah var, ona sığındım” dedi.

DÖRT AŞAMALI TEDAVİ

Uzmanların virüslü hastalara 4 aşamalı tedavi uyguladığını söyleyen Ebu Nemmus, süreci şöyle özetledi: “Birinci aşama ilaç tedavisi. Antiviral ve ateş düşürücü 8 farklı ilaç aldım. Herkese farklı ilaç verildi. İkinci aşamada kişisel temizlik, el yıkama, ağız sağlığı gibi konularda hassasiyet göstermemizi istediler. Ağzımızı çalkalıyor, sürekli gargara yapıyorduk. Üçüncü aşamada yeme-içme konusunda önlemler aldık. Alkali asitlerin yoğun bulunduğu limon tuzu gibi yiyecekler yasaklandı. Gazlı içecekler de yasaktı. Taze sebze, çorba ve süt tükettik. Suyu da ılık içiyorduk.”

 

 

 
 

KOMEDİ FİLMİ İZLETTİLER

14 günlük karantina sürecinde tek başına bir odada kaldığını anlatan Ebu Nemmus, tedavinin dördüncü aşamasında psikolojik destek uygulandığını söyledi. Ebu Nemmus, “Ölümden korkuyorsunuz, psikolojiniz bozuluyor, depresyona girmemeniz için hiçbir neden yok. Bu nedenle bize psikoterapi verildi. Erken kalkmamız, kendimizi yormayacak, vücut direncimizi düşürmeyecek şekilde spor yapmamız istendi. Psikolojik destek çerçevesinde bizleri güldürecek komedi filmleri izletildi. Sinirlenmek, üzülmek yasaklar arasındaydı” şeklinde konuştu.

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 232
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ