Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Esed son 3 ayda girdiği köyleri boşaltmak zorunda kaldı

Esed son 3 ayda girdiği köyleri boşaltmak zorunda kaldı TSK ve muhaliflerin son 4 gündeki etkin mücadelesi Esed rejimine geri adım attırdı. Rejim güçleri, son 3 ayda ele geçirdiği köyleri bırakıp kaçmaya başladı.
Bu haber 2020-03-03 08:57:53 eklenmiş ve 327 kez görüntülenmiştir.

Türkiye, uluslararası hukuka uygun bir şekilde Suriye’deki varlığını sürdürüyor. Bölgede barışı tesis etmeye çalışan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) güçleri, diktatör Beşşar Esed rejiminin zulmüne direnen muhaliflere de destek veriyor. Buna karşın Rusya ve İran destekli Esed rejimi, bölgede terör örgütlerini bertaraf edip Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumaya çalışan TSK güçlerine de provokatif saldırılar düzenliyor. Türkiye ise, söz konusu saldırılara yine hukuka uygun bir şekilde misliyle karşılık veriyor. Esed rejimine verilen sürenin sona ermeysiyle birlikte rejim güçlerine yönelik Bahar Kalkanı Harekatı bölgedeki dengeleri değiştirmeye başladı. Sivil katliamı yaparak son 3 ayda birçok köyü ele geçiren Esed rejimi, harekatın ardından bu mevzileri terk ederek kaçmaya başladı. Muhalifler, İdlib'in güneyinde Cebel Zayiye bölgesinde operasyonu tamamlayarak 9 köyü daha aldı. Benzer tablo Hama'nın Al Ghab bölgesinde yaşandı. Hava avantajını kaybeden rejim burada da 9 köyü bıraktı. Çatışmalar stratejik Serakib ilçesinde yoğunlaştı.

Cebel Zayiye operasyonu tamamlandı

Muhalifler, İdlib’in güneyinde Cebel Zayiye Bölgesinde önceki gün başladıkları operasyonu tamamladı. Kefr Vait, Sufuhin, Fattira, Darul Kebira, Maaret Muhis, El Brij, Kokaba, Flefel ve Kan Safra köylerini alan muhalifler bölgeyi tamamen ele geçirdi. TSK’nın da SİHA’larla desteklediği operasyonda rejim ve destekçileri köyleri boşaltarak kaçtı. İdlib’e hakim dağların bulunduğu Cebel Zaviye, Halep ve Lazkiye’yi bağlayan M4 karayoluna açılan kapı konumunda olmasıyla da stratejik öneme sahip.

Kefrenbel’in bir bölümü muhaliflerin eline geçti

İdlib’in güneyindeki Kefrenbel kasabasında da muhaliflerin operasyonu devam ediyor. Kasabanın bir bölümü muhaliflerin kontrolüne geçti. Benzer tablo, Hama’nın Al Ghab bölgesinde yaşandı. Muhalifler düşürülen uçakları nedeniyle hava gücü avantajını kaybeden rejime ağır darbeler indirdi. TSK da ateş desteği sağlayınca muhalifler, El Zakkum, El Dikmak, Kledin, Ankavi, Al Kahira, Kukfin, Al Halluba, Al Manara ve Al Tavila köylerini ele geçirdi.

 

Yeniakit

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 232
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ