Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Dünya kepenk kapattı

Koronavirüs nedeniyle uluslararası organizasyonlar ve toplantılar da yapılamaz hale geldi. Arap Birliği, mart sonunda planlanan zirveyi erteledi. Virüsten etkilenen ülkelerle ulaşım adeta durdu. Milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan turizm fuarları iptal edildi. Çin’de can kaybı 2 bin 872, İran’da 54’e çıktı. Altı kıtada 60’tan fazla ülkede yaklaşık 87 bin kişiye virüs bulaştı.
Bu haber 2020-03-02 09:15:12 eklenmiş ve 207 kez görüntülenmiştir.

er geçen gün etkisini artırarak birçok ülkeye yayılan ve binlerce kişinin ölümüne yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ekonomiye de çok büyük yaralar vermeye başladı. Hemen her sektörde etkisi görülen salgından son olarak etkilenen ise toplu etkinlik, organizasyon ve fuarcılık sektörü oldu. Global turizm gelirlerini artıran en büyük fuarlar koronavirüs sebebiyle bir bir iptal edilirken, iptallerin devasa bir ekonomi olan turizme olumsuz etkisi giderek tırmanıyor. Salgının ortaya çıkmasından bu yana, virüsün en büyük hasarı turizm, perakende ve dayanıklı mallar sektörüne vereceği yönündeki görüşler ağırlık kazanırken, emtia fiyatlarındaki çöküşün de birçok bağlı sektörü etkilediğine işaret ediliyor.

EUROVISION'UN SEYRİ MEÇHUL

Her geçen gün zararı artan sektörün bir diğer sıkıntısı ise etkinlik takvimleri ve planlamaların geleceğinin öngörülememesi olarak dikkat çekiyor. Spor organizasyonlarından teknolojiye, emlaktan dini turizme kadar etki alanını genişleten salgın global turizmi durma noktasına getirmiş durumda. Japonya J Ligi Kupası'nda oynanan 7 maç ve Güney Kore'de 22-29 Mart'ta yapılması planlanan Dünya Masa Tenisi Şampiyonası yeni tip koronavirüs salgınının oluşturduğu endişe nedeniyle ertelendi. İtalya'da da salgın nedeniyle Venedik Karnavalı iptal edilirken, Çin'de yılın en önemli siyasi toplantıları olan yıllık meclis toplantıları da ertelenmişti. Bu yıl Hollanda'nın Roterdam kentinde 12-17 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan ve 43 ülkeden binlerce seyircinin gelmesi planlanan Eurovision şarkı yarışması hakkında da 'iptal edilebilir' haberleri çıkmış durumda. Hollandalı yetkililer ve Avrupa Yayın Birliği (EBU) yetkilileri gelişmeleri yakından takip ettiklerini açıkladı.

UMRE ZİYARETLERİ DURDURULDU

Daha önce İspanya'nın Barcelona kentinde 24-27 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi (MWC 2020) de açılmasına sayılı günler kala iptal edilmişti. Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle umre ve Mescid-i Nebevi ziyaretlerinin geçici olarak askıya alındığını duyurdu. Güney Kore Merkez Bankası ise sıra dışı bir karar imza atarak bu haftaki faiz kararını e-mail ve mesaj yoluyla duyuracağını açıkladı. Almanya'nın Köln kentinde 1 Mart'ta açılması planlanan Uluslararası Hırdavat Fuarı (Eisenwarenmesse) ve 4-8 Mart'ta yapılacak olan dünyanın önemli turizm fuarlarından biri olan ‘Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı’ iptal edildi. Ayrıca, 5-15 Mart'ta yapılması planlanan 90. Cenevre Otomobil Fuarı da iptal edildi.

HAVACILIĞIN ZARARI 30 MİLYAR DOLARI BULACAK

Çin Yeni Yıl tatilinin hemen öncesinde virüsün yayılma hızının artması, ülkeye yönelik seyahat iptali ve uçuş yasaklarını beraberinde getirirken, yayılma riskinin yanı sıra arz zincirini ve küresel ekonomiyi bundan sonra nasıl etkileyeceği önemli bir soru işareti olarak öne çıkıyor. Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) koronavirüs nedeniyle küresel hava yolu endüstrisinin 30 milyar dolara yakın kayıp yaşayabileceği uyarısı yaparken, birçok hava yolu şirketinin koronavirüsün ekonomik etkilerini azaltmak için tedbir paketleri açıklaması dikkati çekiyor.

 

Yenişafak

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 232
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ