Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Savcılık yazısında bomba darbe detayı

Gezi Parkı davasında skandal bir şekilde çıkan beraat ve tahliye kararının ardından 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında yeniden gözaltına alınarak tutuklanan Osman Kavala hakkındaki savcılığın sevk gerekçesi ortaya çıktı. Savcılık Kavala için '15 Temmuz darbe girişiminin karar sürecine katıldığına dair bulgular tespit edildiği anlaşılmıştır' değerlendirilmesi yapıldı.
Bu haber 2020-02-20 09:15:06 eklenmiş ve 200 kez görüntülenmiştir.

Gezi Parkı davasında çıkan beraat ve tahliye kararının ardından 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında yeniden gözaltına alınarak tutuklanan Osman Kavala hakkındaki savcılığın sevk gerekçesi ortaya çıktı. Savcılık Kavala için '15 Temmuz darbe girişiminin karar sürecine katıldığına dair bulgular tespit edildiği anlaşılmıştır' değerlendirilmesi yapıldı.

Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada 2,5 yıldır tutuklu bulunan Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala önceki gün yargılamayı yapan İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakkında verdiği beraat kararıyla birlikte tahliye edildi. Mahkemenin kararının ardından Kavala’nın cezaevinden çıkması beklenirken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaparak Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildiğini bildirdi.

Henry Barkey ile yoğun irtibatlı

Savcılığın tutuklamaya sevk yazısında, firari şüpheli Henry Barkey’in örgüt lideri Fetullah Gülen’in onursal başkanlığını yaptığı Rumi Forum Vakfı'nın organizasyon komitesinde görev yaptığı, örgüt liderini çalışmalarını tanıtmak için lobi faaliyeti yürüttüğü ve 15 Temmuz Darbe girişimi sabahı İstanbul’a gelerek Büyükada Splendit otele yerleştiği belirtildi. Yazıda, 18 Temmuz günü Osman Kavala’nın Henry Barkey ile Karaköy’de bir restoranda buluştukları HTS kayıtlarından iki ismin darbe girişimi öncesi ve sonrasında yoğun irtibatlarının olduğunun tespit edildiği belirtildi.Sevk yazısında, darbe girişiminden önce 27 Haziran’da iletişim analizinden Kavala ve Barkey’in, Kavala’ya ait Menka Anonim şirketi isimli iş yerinde, 30 Haziran tarihinde ise Diyarbakır’da PKK terör örgütü ile irtibatlı kişiler ile buluştukları tespit edildiği ifade edildi.

"Darbe girişiminin karar sürecine katılmıştır"

Sevk yazısında şu değerlendirme yapıldı: “Şüpheli Kavala’nın 15 Temmuz sürecindeki Hanry Barkey ile olan irtibatları Barkey’in ise FETÖ ile olan irtibatları göz önüne alındığında Kavala’nın darbe girişiminin karar sürecine katıldığına dair bulgular tespit edildiği anlaşılmıştır”. Sevk yazısında Osman Kavala’nın Gezi Davası’nda tahliye edildikten sonra kaçma şüphesi, mevcut delil durumu ve adli kontrol taleplerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle “Türkiye Cumhuriyet Devletinin Anayasal Düzenini Cebir ve Şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs” suçundan tutuklanması istendi.

 

(Akşam)

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 232
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ