Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Bazı kafalar 70 yıl öncesinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her proje ve yatırıma “istemezük” diyerek itiraz edenler için, “Türkiye değişmiş, şehirlerimiz değişmiş, demokratik ve ekonomik standartlarımız değişmiş ama bazı kafalar hala 20 yıl hatta 70 yıl öncesinde kaldı” yorumunu yaptı.
Bu haber 2020-01-16 09:40:56 eklenmiş ve 135 kez görüntülenmiştir.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nde konuştu, dünya ve Türkiye değişirken ‘istemezük zihniyetinin’ 70 yıl öncesinde kaldığını söyledi:

Türkiye şehirlere akın etmekte olan nüfusu yönetmekte maalesef başarılı olamamıştır. Bu bakımdan 1994 yılı bir dönüm noktasıdır. Türkiye 1990’ların ortalarına kadar süren yarım asrı kaçırdı ama son çeyrek asırda kayıplarının bir bölümünü telafi etmeyi başardı.

HESAPSIZ İŞE İZİN VERMEYİZ

  • Rastgele, keyfekeder, plansız, programsız, hesapsız, kitapsız iş yapma devrine geri dönüşe izin veremeyiz. Diğer alanlarda olduğu gibi akıllı şehir uygulamalarında da sadece kendi ihtiyaçlarımızı karşılamak da kalmayacak, dünya pazarlarına ihraç olarak gireceğiz. Birkaç yıl içinde pazar büyüklüğü 800 milyar doların üzerine çıkacağı hesaplanan bu alanda önemli bir oyuncu olmak için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız.


SADECE İSTEMEZÜK DİYORLAR

Türkiye her alanda en üst ligde yer alan, hazırlıklarını buna göre yapması gereken bir ülke. Eski Türkiye’nin alışkanlıklarıyla geleceğimizi inşa edemeyiz. Bunun için önce zihinlerimizi, düşünce yapımızı, kavrayışımızı değiştirmeliyiz. Dünya değişmiş, bölgemiz değişmiş, Türkiye, şehirlerimiz değişmiş, demokratik ve ekonomik standartlarımız, yönetim sistemimiz değişmiş ama bazı kafalar hala 20 yıl öncesinde hatta 70 yıl öncesinde kaldı. Maalesef sayıları, az da olsa böyle bir kesimin var olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız. Sadece ‘istemezük’ diyorlar.

Takdir en büyük hakem milletin

Erdoğan, “Bugün geçmişe doğru baktığımızda kimin eserleriyle gönüllerde yaşadığı, kimin yerinde yeller estiği açıkça ortadır. Biz eser üretmenin, gelecek nesillerin gönlünde bu şekilde yer etmenin peşindeyiz. Belediye başkanlarımızın her birinin, aynı yoldan geçerek gelmiş birisi olarak, bu gayeyle hareket ettiğinden şüphe duymuyorum. Amacı eser ortaya koymak olan her belediye başkanımızın yanında yer almak bizim de boynumuzun borcudur. Akıllı şehirler vicdanlı, becerikli ve çalışkan belediye başkanlarıyla kurulur. Eser üretmek yerine yapılan işlerin önüne engel çıkarmaya çalışanların gayretlerini boşa çıkarmak da aynı şekilde görevimizdir. Takdir her zamanki gibi en büyük hakem olan milletimizindir” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘Kanal İstanbul’ konusunda brifing verme talebini içeren bir mektup sunduğu Erdoğan, programa katılan belediye başkanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi. Erdoğan ve beraberindekiler, serginin açılış kurdelesini birlikte kesti.

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ