Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Bab'da DEAŞ'ın yıktığı ecdat yadigarı caminin restorasyonunda son aşamaya gelindi

Vakıflar Genel Müdürü Ertem, Suriye'de DEAŞ tarafından ağır hasar verilen, ecdat yadigarı El Bab Ulu Cami'nin restorasyonunda son aşamaya gelindiğini bildirdi.
Bu haber 2019-12-18 16:35:31 eklenmiş ve 223 kez görüntülenmiştir.

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye Arap Cumhuriyeti sınırları içerisindeki El Bab Ulu Cami'nin, iç savaşta DEAŞ bombardımanına maruz kalarak ağır hasar gördüğünü söyledi.

Genel Müdürlüğün talimatı üzerine Gaziantep Bölge Müdürlüğü teknik personelinin Haziran 2017'de camide gerekli incelemeleri yaptığını anlatan Ertem, "Ecdat yadigarı caminin gelecek nesillere aktarılması ve daha fazla zarar görmemesi için acilen müdahalede bulunup, restore etmeye karar verdik." dedi.

Teknik çalışmalar ve proje işlemlerinin ardından Mart 2018'de ihalesi yapılan restorasyona ilişkin çalışmaların Nisan 2018'de başladığını bildiren Ertem, restorasyonun ihale bedelinin 10 milyon 393 bin 815 lira olduğunu dile getirdi

 

Bab'da DEAŞ'ın yıktığı ecdat yadigarı caminin restorasyonunda son aşamaya gelindi

Ertem, şunları kaydetti:

"Suriye'deki iç savaşta terör örgütü DEAŞ'ın ağır hasar verdiği, bazı bölümleri yıkılan, bazı bölümleri de ibadete kapatılan Ulu Cami'de Genel Müdürlüğümüzce başlatılan restorasyon çalışmaları yüzde 99 oranında tamamlandı. Bu, Suriye'de gerçekleştirdiğimiz ilk restorasyon çalışması. Vakfın iyilik ve barış elini ecdadımızın bir yadigarına daha dokundurmanın memnuniyetini duyuyoruz."

 

AA

ETİKETLER :
Diğer 3 SAYFA HABERLERİ haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ