Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Türkiye ile anlaşanlar kazanıyor

Libya ile yapılan tarihî muhtıra, Doğu Akdeniz’de Türkiye yerine Yunanistan ve Rum Yönetimi ile anlaşmayı tercih eden ülkelerin ciddi kayıp yaşadığını ortaya koydu.
Bu haber 2019-12-13 08:56:49 eklenmiş ve 190 kez görüntülenmiştir.

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası, Akdeniz’e kıyısı olan diğer ülkelerin Güney Kıbrıs ve Yunanistan ile yaptığı anlaşmalardaki kayıplarını da ortaya çıkardı.

Doğu Akdeniz’de Rumlarla yaptığı anlaşmadan dolayı en büyük kaybı yaşayan ülkelerden biri Mısır oldu. Mısır’ın Türkiye yerine Yunanistan ile imzalayacağı bir anlaşmadan 15 bin kilometrekare, Rum yönetimi ile yaptığı anlaşmadan ise 11 bin 500 kilometrekare kaybı bulunuyor. Rum yönetimi ise Mısır ile 17 Şubat 2003’te yapılan anlaşma sayesinde sahip olduğunun dört katı fazlası bir alanda egemenlik kazandı. Mısır’ın kayıpları, ülke içinde de tartışma konusu olduğu belirtiliyor. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri’nin, darbe ile işbaşına gelen Abdülfettah es-Sisi’yi Yunanistan ile yapılacak anlaşmada Mısır’ın kilometrelerce alan kaybedeceğini konusunda uyardığı ancak Sisi’nin buna aldırış etmeden müzakereleri sürdürdüğü belirtildi. Mısır, 2003 yılında Rumlar yerine Türkiye ile Anadolu-Afrika ortak hattına göre sınırlandırma anlaşması yapmış olsaydı 11 bin 500 kilometrekare daha fazla deniz alanı kazanabilecekti.

İsrail ve Lübnan da zararlı çıktı

Rum yönetimi, 2007 yılında Lübnan, 2010’da ise İsrail ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlandırma antlaşmaları imzaladı. Rumlar, bu anlaşmalarla sadece KKTC’nin haklarını gasbetmekle kalmadı, aynı zamanda sahip olduğu kıyılardan çok daha fazlasını bu iki ülkenin aleyhine olacak şekilde ele geçirdi. Uluslararası hukuka aykırı olarak yapılan anlaşma ile İsrail’in kaybı 4 bin 600 kilometrekarelik bir deniz alanına karşılık geliyor. Bu kaybı kısa bir süre önce gören İsrail’in de hakkını geri almanın yollarını aradığı ifade ediliyor. İsrail, deniz yetki alanı sınırlandırmasını Türkiye ile yapmış olsaydı Rum Yönetimi’ne bıraktığı 12. parselin tamamı, 8, 9 ve 11. parsellerin büyük kısmı ile 1, 7 ve 10. parsellerin de bir kısmını deniz alanlarına katmış olacaktı.

 

yeniakit

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ