Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

İBB Başkanının suda zam oyunu

“Her şey çok güzel olacak” sloganıyla İBB koltuğuna oturan CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun zam furyası devam ediyor. İBB yönetiminin ‘suya yüzde 20 zam’ açıklamasının gerçeği yansıtmadığı, İSKİ’nin mevcut su tarifelerini dar gelirli aileler aleyhine bozarak yüzde 80’lere varan zam teklifi hazırladığı ortaya çıktı.
Bu haber 2019-11-28 09:33:54 eklenmiş ve 232 kez görüntülenmiştir.

İstanbul’da yüzde 40’a varan su indirim yaptık’ diyerek kampanya yürüten ve akabinde ise yüzde 20 zamlandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun rakam aldatmacasıyla halkı kandırdığı ortaya çıktı. İSKİ Genel Müdürlüğünün 2020 Yılı Su Satış Tarifeleri Teklifleri’nde, mevcut tarife rejimi aboneler aleyhine değiştirilerek, iki kademede yüzde 80’e varan zam teklif edildiği öğrenildi.

Zam skandalını ortaya çıkaran eski İSKİ Yönetim Kurulu Üyesi Sıddık Eraslan, şunları anlattı: “Aylık tüketime esas alınan kademelendirmede 0-15 metreküp olan Konut 1. Kademe tarifesi 0-10 metreküp olarak düşürülmüş ve gizli bir zam ilave edilmiştir. Düşük gelirli ve kalabalık ailelerin tamamına yakını kaldırılan 0-15 metreküp dilimine girmektedir ve tarife halen 4 liradır. Burada kademe 10 metreküpe düşürülerek üzerindeki her harcamaya yüzde 80 zamla 7,20 lira bedelle tahsilat yapılacaktır. Yani bu zam dezavantajlı kesimin faturalarına yüksek bir bedelle yansıyacaktır. Önceki tarifede 16 metreküp ve üzeri fiyatı 6 lira iken 20 metreküp esasına göre fiyat 10,80 lira olmuştur. Bahsedildiği gibi zam oranı yüzde 20 değil, gizlenerek yüzde 80’e varmıştır” dedi.

İBB inkâr edemedi

İBB ise dün tarifelerdeki oynamalara hiç değinmeyerek, “İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulan bütçe ile İstanbul’da 1 metreküp su birim fiyatı, konut 1 tarifesi için 4,80 lira olarak belirlenmiştir ve bu rakam İstanbul’da 2018 yılı Ağustos ayındaki su birim fiyatı ile aynıdır” açıklamasında bulundu. Seçim vaadi olan ve 21 Mayıs 2019’da yapılan yüzde 40’lık indirimin, şimdike zamma gerekçe olarak gösterilmesi ise, ‘Her şey koltuğa oturana kadarmış. Bu kadar da pişkinlik olmaz’ şeklinde yorumlandı.

 

yeniakit

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ