Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

İçişleri Bakanlığı CHP'nin iddialarını tek tek yalanladı

İçişleri Bakanlığı, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’taki şehit cenazesinde kendisine yapılan saldırının ardından gündeme getirdiği iddiaların yer aldığı raporu madde madde yalanladı.
Bu haber 2019-11-06 09:06:01 eklenmiş ve 192 kez görüntülenmiştir.

İçişleri Bakanlığı, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’taki şehit cenazesinde kendisine yapılan saldırının ardından gündeme getirdiği iddiaların, hazırladığı ‘CHP’nin Çubuk Raporundaki İddialara İlişkin Gerçekler’ adlı 12 maddelik raporla asılsız olduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanlığının 53 sayfalık çalışmasında, şehit cenazesi sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan saldırının ardından parti tarafından hazırlanan rapordaki iddialar tek tek ele alınarak açıklama yapıldı.

“CHP’nin Çubuk Raporundaki İddialara İlişkin Gerçekler” başlıklı 12 maddelik raporda, “CHP tarafından temin edilen bayrağın tören alanındaki inşaat halindeki bir binaya asıldığı” iddiasına cevaben, “bayrağın CHP tarafından temin edilmediği, Çubuk Belediyesi Destek Hizmetler Müdürlüğünce binaya asıldığı” bilgisi yer aldı.

CHP’nin raporunda “Karanlık noktalar” başlığı altında bulunan, “Cenaze töreninin yerinin ve saatinin değiştirildiği” iddiasına karşılık da “Öncelikle belirtmek gerekir ki cenaze töreninin yeri ve zamanı hiç değişmemiştir” ifadelerine yer verilerek, süreç anlatıldı.


KILIÇDAROĞLU’NUN CENAZEYE KATILIMINDAN BAHSEDİLMEDİ

CHP’nin, “Kılıçdaroğlu’nun törene katılacağı bilgisinin mülki makama ve jandarmaya haber verildiği” iddiasına ilişkin ise raporda, Kılıçdaroğlu’nun koruma ekibinden birinin törenden 3 saat önce Ankara İl Emniyet Müdürlüğünü telefonla arayarak törenle ilgili bilgi aldığı ancak katılım konusunda bilgi vermediği belirtildi.

Raporda, “Detaylı olarak irdelenen bilgi ve belgelerden anlaşılacağı üzere Kılıçdaroğlu’nun cenaze törenine katılımında mahalli idareler seçim sürecinin getirdiği atmosferin de etkisiyle ‘kimseye haber verilmeksizin son anda törene katılıp, tören biter bitmez de hemen araca binerek dönme’ usulünü bilhassa tercih ettiği değerlendirilmektedir” ifadesi kullanıldı.

Kılıçdaroğlu’nun daha önceki il içi gezi ve ziyaretlerinde “güvenlik” ile ilgili talepte bulunduğuna dair belgeler de raporda yer aldı.


CANSİPARENE KORUNDU

CHP’nin raporunda “jandarma istihbaratın olayla ilgili tespiti”nin sorulmasına cevaben İçişleri Bakanlığının çalışmasında, “Olayla ilgili valilik düzeyinde emniyet, jandarma ve diğer istihbarat birimlerince yapılan çalışmalar yanında, olay sonrasında doğrudan Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlıklarınca da olayla ilgili çalışmalar yapılmış olup, olaydan önce planlanan provokasyon olduğu yönündeki iddialara dayanak teşkil edecek hiçbir emareye rastlanılmamıştır” değerlendirmesi yapıldı.

 

Raporda, alınan güvenlik tedbirleriyle ilgili ileri sürülenlere de yanıt verildi.

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ