Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Herkes 22.00'yi bekliyor

PKK’lı teröristlere Türkiye sınırından 32 km güneye çekilmeleri için verilen 5 günlük süre bugün saat 22.00’de doluyor. İlk 4 günde sadece Rasulayn ve Tel Abyad’da sınırlı çekilme oldu. TSK, 444 km’lik hattaki çekilmeyi izlerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün Soçi’de Putin ile yapacağı görüşmeden çıkan sonucu bekleyecek. Barış Pınarı Harekatı gerekirse daha kararlı şekilde devam edecek.
Bu haber 2019-10-22 09:16:17 eklenmiş ve 250 kez görüntülenmiştir.

ABD ile varılan mutabakat sonrasında terör örgüt PKK/PYD’ye tanınan 120 saatlik süre bugün doluyor. Örgütün bugün saat 22.00’ye kadar güvenli bölge ilan edilen alanlardan çekilmesi gerekiyor. Tanınan sürenin bitmesinin ardından ilan edilen güvenli bölgede kalan teröristler tek tek etkisiz hale getirilecek.

 

NİŞANCILAR HALKIN ARASINDA

Mutabakat kapsamında başlaan çekilmenin tamamı operasyonun askıya alınması öncesinde yoğun çatışmaların yaşandığı Rasulayn’da gerçekleşti. Yaralı teröristler ile örgütün silah ve mühimmatları içleri gözükmeyen araçlarla bölgeden çıkarıldı. ABD askerlerinin de eşlik ettiği konvoyda az sayıda terörist yer aldı. Özellikle keskin nişancı olan teröristlerin sivil kıyafetlerle halkın arasına katıldığı ifade edildi. Konvoydaki araçların Haseke’ye gittiği belirtildi.

Teröristler çekilirken de yıkıma devam etti. Önceki gün akşam saatlerinde örgüte destek vermeyenlerin evleri ile halkın da kullandığı bir hastane yakıldı. Son 3 gün içerisinde terör örgütüne destek vermeyen 21 Arap katledildi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusu (SMO) bölgede temizliğe başladı. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre taramalar sırasında terör örgütünün cephanelikleri de bulundu. Örgütün götüremediği tüm silah ve mühimmatları tuzakladığı belirlendi.

 

HER YER BOMBA

Sivillerin yaşam alanları da patlayıcılarla dolu. Elektrik düğmeleri, su vanalarına ve kapı kollarına kadar her yer bubi tuzakları ile donatıldı. Bundan dolayı şehir merkezinde hassas bir tarama faaliyeti yürütülüyor. Tuzaklar ya imha ediliyor ya da kontrollü bir şekilde patlatılıyor. Tarama çalışmalarından acı haberler de geliyor. Önceki gün arama-tarama çalışmaları sırasında bir evde şiddetli bir patlama yaşandı. Binada meydana gelen göçükte 1 SMO askeri şehit oldu, 30’a yakın asker de yaralandı. 

 

SİLAHLAR TOPLANDI MI?

ABD ile varılan mutabakat öncesinde terörden temizlenen Tel Abyad’ın kırsal bölgelerine herhangi bir çekilme hareketliliği yaşanmadı. Terör örgütü şehrin güneyinde işgal ettiği yerlerde hala varlığını devam ettiriyor. Yerel kaynaklar, SMO unsurlarına zaman zaman taciz atışı yapıldığını belirtti. TSK, bölgedeki tüm hareketliliği havadan ve karadan kontrol ediyor. ABD ile varılan mutabakat gereği PKK’lı teröristlerin ağır silahlarının da toplanması gerekiyor. Ancak yerel kaynaklar bölgede teröristlerden silah toplandığına ilişkin bir hareketlilik olmadığını ifade etti.

 

Üniforma oyunu

Barış Pınarı Harekatı ile ağır darbe alan terör örgütü PKK/YPG, kimyasal silah kullanıp Türkiye’yi suçlamaya yönelik planının deşifre olmasının ardından yeni bir oyun sahnelemeye başladı. Türk istihbarat birimlerinin belirlemelerine göre teröristler işgal ettikleri Tel Rıfat’ta Suriye rejimine ait askerlerin üniformaları ile dolaşmaya başladı. Kamuflajlarını çıkaran teröristlerin rejim üniforması giyerek, rejimle ortak hareket ettikleri mesajını da vermeyi amaçladıkları öğrenildi.

 

 

 

Kaçış koridoru

 

 

 
 
Resulayn, havadan görüntülendi.
 

 

Barış Pınarı Harekatı'nın önemli noktalarından Resulayn, havadan görüntülendi. Kent merkezinin büyük bölümünde teröristlerin, kaçış koridorları oluşturduğu, SİHA ve İHA'lara karşı caddeleri sac plakalarla örttükleri görüldü.

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ