Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Cari fazlada tarihi rekor

Ekonomideki dengelenme süreci ile enflasyon 26 ay sonra tek haneye inerken, cari fazlada rekor kırıldı. Ağustos ayında 5.1 milyar dolarla yıllık bazda tarihin en yüksek cari fazlası verildi
Bu haber 2019-10-12 10:26:04 eklenmiş ve 165 kez görüntülenmiştir.

Geçen yılki kur saldırısının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde yürütülen dengelenme süreci ile ekonomide, uluslararası finans kuruluşlarının "etkileyici" kelimesi ile tanımladığı bir performansa imza atan Türkiye, cari fazlada rekor kırmaya devam ediyor.


Merkez Bankası tarafından dün açıklanan verilere göre, temmuzda 1.1 milyar dolar olan cari fazla, ağustosta 2.6 milyar doları geçti. Geçen yılın ilk 8 ayında 31.1 milyar dolar olan cari açık, bu yılın aynı döneminde 1 milyar dolar fazlaya döndü. Ağustos sonu itibarıyla yıllık cari fazla 5 milyar 97 milyon dolarla tarihinin en yüksek seviyesine çıktı.


Cari açığın milli gelire oranı da yüzde 0.7 ile en düşük seviyeye geriledi. Yıllık cari açık geçen yılın mayıs döneminde 57.9 milyar dolara kadar yükselirken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Eylül 2018'de kamuoyuna açıkladığı Yeni Ekonomi Programı (YEP) sonrasında başlayan ekonomideki yeniden dengelenme süreci ile beraber cari açıkta gerileme etkisini gösterdi.

ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ