Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

100 günde sadece yalan var

23 Haziran seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Ekrem İmamoğlu’nun 100 günlük karnesi yalan ve sıfırlarla dolu. “İstanbul’un kaybedecek zamanı yok” sloganıyla gelen İmamoğlu, geçen sürede zamlar, işçi kıyımı ve 28 Şubat’ı hatırlatan ideolojik adımların ötesinde bir icraata imza atmadı.
Bu haber 2019-10-04 08:52:24 eklenmiş ve 295 kez görüntülenmiştir.

İLK İŞİ İŞÇİ KIYIMI

İmamoğlu’nun Türkiye gündemine mâl olan ilk icraatı işçi kıyımı ve kadrolaşma oldu. Seçim öncesi “Hiçbir işçinin ekmeğiyle oynamayacağız” diyen İmamoğlu, İBB ve bağlı şirketlerden binlerce personeli işten attı. İSMEK’lerde görev yapan ve sözleşmesi yenilenmediği için işsiz kalan 2 bin 500’ü aşkın eğitmenle birlikte ekmeğiyle oynananların sayısı 5 binin üzerine çıktı. Kıyım halen sürüyor. CHP ‘israf’ gerekçesiyle işten çıkardığı kişilerin yerine ‘seçme personel’ alımı için CV toplamaya devam ediyor.

ZAM YAĞMURU

İmamoğlu’nun ikinci büyük icraatı zamlar oldu. Okul servisi, minibüs, taksi ve dolmuş ücretlerine yüzde 13 ile yüzde 25 arasında zam yapan CHP’li başkan, İSPARK ve İSBİKE’yi de boş geçmedi. İstanbul’da her hanenin gider hanesinde önemli bir kalem olan su da İmamoğlu’nun furyasından nasibini aldı. Belediye iştiraki olan Hamidiye Su ürünlerine yüzde 20 ile yüzde 40 arasında zam yapıldı. Bunu Halk Ekmek takip etti. Seçim öncesi ‘Ekmek, su ve süt ücretsiz olacak’ diye vâdeden İmamoğlu, belediyeye bağlı Halk Ekmek ürünlerine yüzde 40 zam yaptı. Kulislerde şimdi de ulaşıma zam yapılacağı konuşuluyor.

HDP’Yİ DESTEĞE GİTTİ

İşten çıkarılanların Saraçhane’de eylemi sürerken İmamoğlu, İstanbul’la ilgilenmek yerine soluğu Diyarbakır’da aldı. İçişleri Bakanlığı tarafından PKK bağlantıları nedeniyle görevlerinden uzaklaştırılan HDP’li eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı ve eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile buluşan İmamoğlu, “Burada olmamızın tek sebebi size güç olmak” dedi.

YENİKAPI’DA ARAÇ ŞOV

İmamoğlu Diyarbakır dönüşü boş durmadı. Belediyenin hizmet araçlarını Yenikapı Meydanı’na dizerek ‘israf’ masalına sarıldı. Meydana ‘lüks araç’ diye sıralananlar içinde köpek toplama aracı da vardı, evde bakım hizmeti veren araçlar da. İmamoğlu’nun sahadaki araçları toplaması hizmetlerde aksamalara neden oldu. Hizmetlerin aksaması vatandaşlar tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

TOPLANTILARDA YOK

İstanbul’da meydana gelen 5,8 büyüklüğünde depremin ardından Ekrem İmamoğlu kayıplara karıştı. İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde Türkiye Afet Müdahale Planı Toplantısı (TAMPT) yapıldı. İstanbul Valiliği, acil durum toplantısına İmamoğlu’nu bizzat arayarak davet etti ancak İmamoğlu, ‘yoğun programını’ gerekçe göstererek toplantıya katılmayacağını bildirdi ve yerine genel sekreter yardımcısını gönderdi. Sonraki iki gün boyunca İmamoğlu, toplantıya davet edilmediğini ve bu yüzden orada bulunmadığını iddia etti.

FIRAT’A DİRENİYOR

Deprem toplantısından kaçan İBB Başkanı, CHP’nin İstanbul’daki ‘Suriye’ konulu konferansına koştu. Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda PKK/YPG’ye yönelik operasyon yapmaması gerektiği ifade edilen toplantıda İmamoğlu da açılış konuşması yaptı. PKK/YPG’lilerle samimi görüntüler veren ABD’li akademisyen Amy Austin Holmes’in de yer aldığı skandal toplantı, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun da katkılarıyla “Suriye’den uzak durun” çığlıklarına sahne oldu.

HANİ SÜT HANİ BURS?

İmamoğlu’nun öncelikli adım atılacaklar listesinde bulunan ‘bedava süt’ ve ‘75 bin öğrenciye aylık 400 TL burs’ vaadi de balon çıktı. Üniversite öğrencileri, İmamoğlu’nun vâdettiği burs için yeni eğitim öğretim dönemi öncesi İBB’ye başvurdu. İBB, başvurulara şu cevabı verdi: “Anayasa Mahkemesi’nin 20 Kasım 2008 tarihinde aldığı karar doğrultusunda belediyeler mevcut durumda üniversite öğrencilerine eğitim (burs) yardımı yapamamaktadır.” AYM, belediyelerin öğrencilere burs vermesini CHP’nin başvurusuyla yasaklamıştı. “İlkokul zamanındaki temel besin olarak süt dağıtacağız” diyen İmamoğlu bu sözünü de yerine getirmedi. Sadece bazı mahallelerde sadece 1 kez süt dağıtımı yapıldı ancak arkası gelmedi.

  • Metrobüs mahşeri
  •  
    Zincirlikuyu Metrobüs Durağı
  • İstanbul’da metrobüs duraklarındaki i zdiham dinmek bilmiyor. Altunizade durağında son günlerde artan yoğunluğun ardından dün de Zincirlikuyu metrobüs durağında insan trafiği ‘kilit’ oldu. Sabah saatlerindeki yoğunluk nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşadı. İstanbullular aktarma noktalarında uzun kuyruklar oluşturdu. Vatandaşlar, metro çıkışlarına da ulaşmakta güçlük çekti.

 

yenişafak

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ