Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Kaşıkçı cinayetini kitaplaştırarak 3 dilde dünyaya duyurdu

Anadolu Ajansı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de girdiği ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğunda vahşice katledilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin tüm detayları, 3 dilde hazırladığı kitabıyla dünya kamuoyuna ulaştırdı.
Bu haber 2019-10-01 08:52:41 eklenmiş ve 223 kez görüntülenmiştir.

Anadolu Ajansı (AA), Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda 2 Ekim 2018'de katledilen Cemal Kaşıkçı cinayetinin tüm gelişmelerin haber, fotoğraf, infografik ve analizlerle derlendiği "Cemal Kaşıkçı Cinayeti" kitabını, İngilizce, Arapça ve Türkçe olarak dünya kamuoyunun hizmetine sundu.

Orta Doğu'nun etkin gazetecilerinden Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, 2 Ekim 2018'de girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda vahşi yöntemlerle öldürülmesinin üzerinden bir yıl geçti.

Uluslararası gündemde uzun süre ilk sıradaki yerini koruyan cinayetle ilgili ilk andan itibaren yaptığı haber, fotoğraf ve videolarla, olayla ilgili tüm gelişmeleri aktaran AA, organize cinayetle ilgili 3 dilde belge niteliğinde bir kitaba imza attı.

Anadolu Ajansı Yayınlarından çıkan 46. eser olan 66 sayfalık "Cemal Kaşıkçı Cinayeti" kitabı, İngilizce, Arapça ve Türkçe olarak ocak ayında uluslararası kamuoyunun hizmetine sunuldu.

Dünya basınında ses getiren fotoğraflar

Suudi Arabistan'dan gelen infaz timi üyelerince ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaşanan tüm gelişmeleri barındıran ve "Cemal Kaşıkçı kimdir?" sorusuyla başlayan kitabın girişinde, Suudi gazetecinin öz geçmişi, eserleri ve görüşlerine yer veriliyor.

"Kaşıkçı'nın kaleminden" bölümünde, Cemal Kaşıkçı'nın Riyad yönetimine yönelik bazı eleştirel görüşlerinin de bulunduğu eserde, Suudi gazetecinin evlilik işlemleri için İstanbul Başkonsolosluğuna ilk gittiği tarih olan 28 Eylül 2018'de yaşananlar aktarılıyor.

Cinayetin ardından gün gün yaşanan gelişmelerin kronolojik olarak analiz edilerek derlendiği kitaptaki bilgiler, AA foto muhabirlerinin konuyla ilgili dünya basınında ses getiren fotoğraflarının yanı sıra haber, infografik ve analizlerle de destekleniyor.

Okuyucuya önemli bilgiler sunuluyor

Arşiv niteliğinde önemli bir eser olan "Cemal Kaşıkçı Cinayeti" kitabında, "Suudi Kraliyet Ailesinin Soyağacı" bölümünde Suud yönetiminin tarihine infografi eşliğinde yer vererek okuyucuya önemli bilgiler sunuyor.

Cinayetin ardından Suudi Arabistan tarafından farklı tarihlerde yapılan çelişkili açıklamaları gözler önüne seren kitap, ABD, Avrupa ve diğer ülkelerle kuruluşların tutumları aktarılıyor.

Kitapta yer alan bir fotoğrafta, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Bahreyn Kralı Hamed Bin İsa Al Halife, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayid Al Nahyan ve BAE Devlet Başkan Yardımcısı ve Dubai Emiri Muhammed Bin Raşid Al Mektum ile Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil'in bir arada bulunduğu yemekte Kaşıkçı'nın öldürülmesinde kilit rol oynayan ve cinayeti yönettiği belirtilen Suud El-Kahtani de yer alıyor.

"Cemal Kaşıkçı Cinayeti", Kaşıkçı'nın daha önce yazdığı ancak ölümünden sonra 17 Ekim 2018'de The Washington Post gazetesinde yayımlanan son makalesi ile tamamlanıyor.

 

AA

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ