Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Tunç Soyer'in 8.9 milyonu vakıfa aktarma çabası

CHP'li belediyelerin yaptığı akraba atamaları hız kesmeden devam ederken bir skandal haberi de İzmir'den geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kardeşi Onur Soyer’i genel sekreterliğine getirttiği İzmir Turizm Tanıtma Vakfı’na, Büyükşehir bütçesinden 8 milyon 948 bin lira aktarma girişimi tartışma çıkardı..
Bu haber 2019-09-11 09:13:35 eklenmiş ve 121 kez görüntülenmiştir.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı , kendisinin yönetim kurulu başkanı olduğu ve en son kardeşi 'i genel sekreterliğine, danışmanı Güven Eken'i de müdürlüğüne getirttiği İzmir Turizm Tanıtma Vakfı'na (), Büyükşehir bütçesinden 8 milyon 948 bin lira aktarmaya çalışıyor. Yeni Asır'ın haberine göre, Başkan Soyer, İZTAV'la 'İzmir Turizm Tanıtım Projesi' çerçevesinde işbirliği protokolü imzalayarak vakfa 8.9 milyon lira aktarımıyla ilgili kararı onay için geçtiğimiz aylarda Meclis'e getirdi. Önerge, AK Parti'den gelen konunun komisyonlarda detaylı şekilde incelenmesi yönündeki istek üzerine tekrar komisyonlara gönderildi. Bugünkü Meclis toplantısı öncesi yapılan Plan Bütçe Komisyonu toplantısında 8.9 milyon liralık aktarım konusunda tartışma çıktı. AK Partili üyeler  ve Fatih Taştan, bu karara şerh koydu.

 

BELEDİYENİN GÖREVİ

Koydukları şerh hakkında bilgi veren Erhan Çalışkan, belediye ile ilgili kanunların, bu protokolle İZTAV'ın yapması istenen tüm faaliyetlerin yapılması için Büyükşehir Belediyesi'ne yetki verdiğine dikkat çekti. Büyükşehir bünyesinde bu işleri yapmak için kurulmuş birimler ve şirketler de bulunduğunu vurgulayan Çalışkan, "Bu hizmetlerin vakıf tarafından yapılması belediyede bulunan ilgili birimleri ve şirketleri işlevsel olmayan bir duruma getirerek çalışan personele ödenen paranın da boş yere ödenmesi anlamına gelir" diye konuştu. Büyükşehir'in ilgili mevzuata göre İzmir'in tanıtımı konusunda her türlü yetkiye sahip olduğunu ancak bunun için yapacağı harcamalarda İhale Kanunu'na uygun davranmak zorunda olduğuna dikkat çeken Çalışkan, ayrıca bunun da Kamu İhale Kurumu ve Sayıştay denetimine açık olduğuna dikkat çekti. Ancak vakıfların yaptığı hizmet alımlarını düzenleyen bir kanun bulunmadığını belirten Çalışkan, "İzmir halkının emaneti olan bir para, kamu denetim mekanizması ve Meclis denetim iradesinin dışına çıkarılıyor" dedi..

 

AK PARTİNİN ŞARTLARI


AK Partili Meclis üyelerinin Büyükşehir ve İZTAV arasında imzalanacak bu protokole onay için çeşitli şartlar sundukları öğrenildi. Bu şartların başında da bu paranın harcanmasının Meclis'te grubu bulunan partilerin birer temsilcinin yer alacağı bir komisyonla denetlenmesi ve vakfın yıllık gelir-gider tablosunun açıklanması gibi çeşitli şartlar yer alıyor. Ayrıca AK Partililerin kardeş Onur Soyer'in de görevden alınması yönünde talepleri bulunduğu kaydediliyor..

 

Takvim

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ