Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Besle FETÖ’yü oysun gözünü

Fetullahçı teröristlerin Kırgızistan’da darbe yapacak kadar güçlü olduğuna ilişkin iddiaları “absürt” bulan, Erdoğan’ın uyarılarını ciddiye almayan Kırgızistan eski Cumhurbaşkanı Atambayev için yolsuzluk bahanesiyle gözaltı kararı çıkarıldı.
Bu haber 2019-08-09 08:53:12 eklenmiş ve 240 kez görüntülenmiştir.

FETÖ yuvası Kırgızistan’da cerahat patladı. CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan’ın uyarılarına rağmen örgütün faaliyetlerine göz yumulan, Fetullahçıların ülke yönetimine kadar sızdığı Kırgızistan’da Türkiye’deki 17-25 Aralık yargı darbesi sürecinin bir benzeri yaşandı.

Fetullahçı teröristlerin Kırgızistan’da darbe yapacak kadar güçlü olduğuna ilişkin iddiaları “absürt” olarak yorumlayan, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın uyarılarını ciddiye almayan Kırgızistan eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, hakkında yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla gözaltı kararı çıkarıldı.

 

İfade vermeyi reddetti

Kırgızistan Meclis Araştırma Komisyonu, Atambayev hakkında Merkezi Isıtma Kurumunun modernizasyonu, kömür alım ihalesi, Tarih Müzesi binası modernizasyonu, suç örgütü lideri Aziz Batukayev’in serbest bırakılması, arazi satın alımı ve tarım arazisinin yapılaşmaya açılma konularında suçlamalar yöneltmişti.

Başsavcılık da yolsuzluk iddiasıyla Atambayev hakkında soruşturma başlatılabilmesi için dokunulmazlığının kaldırılması amacıyla meclise başvurmuştu. Kırgızistan meclisi de 2011-2017 yıllarında cumhurbaşkanı olarak görev yapan Atambayev’in dokunulmazlığını kaldırmıştı. Dokunulmazlığı kaldırılan ve ifade vermeye gitmeyen eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, polis tarafından ifadeye çağrılmasını yasadışı olarak nitelemişti.

Atambayev, evine gönderilen çağrı mektubuyla ilgili, “Bu belgelere dokunmayacağım. Hükümet önce hukuka uymaya başlamalı. Ben bu sirkte oynamayacağım” diyerek polis sorgusuna gitmeyeceğini belirtmişti. Bunun üzerine polise ifade vermeye gitmeyen Atambayev’in, başkent Bişkek’e 12 kilometre uzaklıkta bulunan Koy-Taş köyündeki evine önceki gece baskın yapıldı. Atambayev’in tutuklanması için düzenlenen operasyon esnasında, halk ile polis karşı karşıya kaldı. Çatışmada, bir polis hayatını kaybederken, bir emniyet müdürü komaya girdi. Olaylarda 25’i emniyet görevlisi 45 kişi de yaralandı. Atambayev’i tutuklamak için evine giren emniyet görevlilerinden 6’sını eski lider ve destekçileri rehin aldı. Kırgız polisi sabaha karşı operasyonu sonlandırdı.

İkinci operasyonda gözaltına alındı

Atambayev, polise halka kurşun sıkmama çağrısı yapıp sadece kendisinin silahı olduğunu belirtti. Dün öğlen saatlerinde 6 polisi serbest bırakan Atambayev’e Kırgız yönetimi, ikinci kez baskın yaptı. Eski liderin evinin bulunduğu araziye ses ve gaz bombaları ile giren polis, halkla çatıştı, ardından Atambayev’i gözaltına aldı.

 

Yeniakit

ETİKETLER :
Diğer DÜNYA haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ