Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Suudi Arabistan ve BAE'nin gizli planı ''Türkiye'yi yıkmak''

Suudi Arabistan ve BAE'nin Türkiye'ye yönelik kirli planı ortaya çıktı.Cemal Kaşıkçı'nın katil zanlılarını azmettirmekle suçlanan ve ülkenin fiili yöneticisi konumunda olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın 'Türkiye'yi yıkmak' için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve AK Parti iktidarını hedef alacağı belirtildi.
Bu haber 2019-08-06 09:04:10 eklenmiş ve 185 kez görüntülenmiştir.

Katar krizinde dikkat çeken haberleriyle gündeme gelen Londra merkezli yayın organı Middle East Eye (MEE), Suudi Arabistan'ın stratejik bir plan uygulama kararı aldığını iddia eden, çarpıcı bir habere yer verdi. David Hearst ve Ragıp Soylu imzalı haberde Cemal Kaşıkçı cinayetinin perde arkasını deşifre eden Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik kirli bir planın işleme konduğu ifade edildi.

Hedef Türkiye ve Erdoğan

Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait bir belgeye dayandırılan haberde, Cemal Kaşıkçı'nın katil zanlılarını azmettirmekle suçlanan ve ülkenin fiili yöneticisi konumunda olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın 'Türkiye'yi yıkmak' için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve AK Parti iktidarını hedef alacağı belirtildi.

Plan BAE ile birlikte hazırlandı

İstihbarat bilgilerine dayandırılan ve gizli bir raporda ayrıntılarına yer verilen planın, Birleşik Arap Emirlikleri'yle birlikte hazırlandığı vurgulandı. “Suudi Arabistan Aylık Raporu, Sayı 24, Mayıs 2019” başlıklı istihbarat raporu, BAE ve istihbarat birimlerine yakınlığıyla bilinen Emirates Policy Centertarafından hazırlandığı belirtildi.

 

Planın uygulamaya konduğu gösteren ilk kanıtlar

Haberde, geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan'a girişi engellenen ve Duba Limanı'nda 12 gündür bekletilen tekstil ve kimyasal yüklü 80 Türk tırının, bu planın uygulamaya konduğunun ilk kanıtlarından olduğu vurgulandı. Diğer tarafından Cidde Limanı'nda ise meyve ve sebze yüklü 3 tırın bekletildiği belirtildi.

Öte yandan Türkiye'yi ziyaret eden Suudi turist sayısında ise geçen senenin ilk 6 ayındaki rakamlara göre yüzde 15 azalma olduğu belirtildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı verilerini baz alan haberde, Suudi yatırımlarının 2018 itibariyle 2 milyar doları bulduğu belirtilirken, Türkiye'nin Suudi Arabistan'a yaptığı ihracatın ise 2,64 olduğu bildirildi.

"Durumu takip ediyoruz"

Bir diğer Türk yetkili ise, "Suudi turistlerin sayısı düşüyor, Suudi Arabistan'a yönelik ihracatlarımızda problemler yaşıyoruz. Durumu takip ediyoruz" açıklamasında bulundu. Ancak Riyad yönetiminin çabalarının beyhude olduğunu da belirten Türk yetkili, Suudi hükümetine rağmen vatandaşlarının Türkiye'deki tutumlarını değiştirdiğine inanmadığını vurguladı.

Kral Selman'dan Türkiye'ye 'Suriye' desteği

Filistin ve Suriye konularının ele alındığı görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini belirten Türk yetkili, Kral Selman'ın Türkiye'nin Suriye hakkındaki endişelerinde haklı olduğunu ve Türkiye'ye bu konuda destek verdiğini ifade etti.

Erdoğan, Suudi Kralı Türkiye'ye davet etti

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kral Selman ve Veliaht Prens de dahil kraliyet ailesini Türkiye'ye davet ettiği öğrenildi.

 

 

 

Yeniakit

ETİKETLER :
Diğer DÜNYA haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ