Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Ankara ile Bağdat hattı geliyor

Bağdat’tan, Türkiye-Irak arasında son dönem artan ilişkileri taçlandıracak yeni proje sinyali geldi.
Bu haber 2019-07-31 09:06:58 eklenmiş ve 128 kez görüntülenmiştir.

Türkiye ile Irak merkezi yönetimi arasında son dönemde siyasi, ekonomi ve güvenlik alanında gelişen ilişkilere bir yenisi eklenmeye hazırlanıyor. İki ülke arasında son dönemde artan ticari ve sosyal ilişkilerin demir ağlar vasıtasıyla güçlendirilmesi hedefleniyor. Bu çerçevede Irak Ulaştırma Bakanlığı, ülkenin demir yoluyla Türkiye’ye bağlanmasının planlandığını duyurdu. Irak Ulaştırma Bakanı Abdullah Laibi, Irak merkezli özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Irak Demiryolu Şirketi’nin faaliyet alanına ilişkin planlarını anlattı. Ulaştırma Bakanı Laibi ülkedeki demir yollarının rehabilitasyonu anlamında önemli adımlar atıldığını kısa sürede hattın Musul ve Salahaddin kentlerine uzanacağını belirtti. Hattın Türkiye’ye uzaması ile iki ülke arasındaki 13 milyar dolarlık ticaret hacminin katlanarak artması bekleniyor.

Yakında Musul’a uzayacak

Şirketin yaşadığı krizlerden sonra iyileşme sürecine girdiğini söyleyen Bakan Laibi, bu bağlamda, Basra-Bağdat arası mesafenin 10 saatten 7 saate düştüğünü, Beyci rafinerisi ve Samarra’ya demir yolu hattı açıldığını, yakın zamanda da Musul ve Salahadin kentlerine hat çekmeyi planladıklarını ifade etti. Demir yolu hattının yurt dışına uzatılması konusunda da bilgi veren Laibi, Bakanlık olarak Türkiye ile Irak’ın ilerleyen dönemde demir yolu hattıyla birbirine bağlanmasını planladıklarını belirtti ancak konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

Ovacık’ın eli kulağında

Ankara-Bağdat ilişkisine boyut atlatacak diğer bir proje Ovacık Sınır Kapısı’nda da çalışmaların Türkiye tarafında tamamlandığı ve Irak’ın yükümlülüklerini yerine getirmesinin beklendiği belirtiliyor. Türkiye ve Irak’ı büyüyen ticari ilişkilerde Habur bağımlılığından kurtararak ikinci ve güçlü bir alternatif oluşturacak, TelAfer-Musul üzerinden Bağdat’a ulaşacak Ovacık’ın, açılacak demir yolu hattıyla desteklenmesi iki ülkeyi aşan bölgesel etkileri de beraberinde getirecek.

 

Yeniakit

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ