Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

CHP, İstanbul seçimi sonrası işçi kıyımına tam gaz devam ediyor.

Seçim öncesinde oy kaygısıyla "hiçbir işçinin işine son vermeyeceğiz" diyen CHP, seçimlerden sonra işçi kıyımında yeniden gaza bastı..
Bu haber 2019-07-02 08:58:12 eklenmiş ve 267 kez görüntülenmiştir.

Ramazan Bayramı öncesi ilgili birimlere "bin 750 işçiyi işten atalım" talimatı gönderen Adana'nın 'li Büyükşehir Belediye Başkanı , 1 Temmuz itibarıyla işçi kıyımına başladı. Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi'nde (ASKİ) 302 işçinin iş akitleri feshedildi. İş kanunun 29'uncu maddesinden dolayı işten çıkarılan işçilerin işsizlik maaşından faydalanamayacağı öğrenildi. Bazı işçilere işten çıkarılmaları yazıyla tebliğ edilirken, bazıları e-devlete girdiklerinde haberdar oldu.

ASKİ'de çıkışı verilen işçilere ASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Küreksiz imzalı yazıda, "...... sicil numaralı iş yerimizde çalışmaktasınız. Yönetim kurulumuzun 13.5.2019 tarihli 27. Sayılı kararı ile 4857 sayılı iş kanununun 29. maddesi uyarınca iş akdiniz ekonomik, teknolojik, yapısal ve benzeri işletme, işyeri veya işin gereklerinden kaynaklanan nedenlerle yasal haklarınız ödenmek suretiyle fesih edilmiştir" denildi.
Koltuğa oturur oturmaz işçi kıyımı ile geçmiş dönem borçlarını her ortamda gündeme getiren Karalar, 23 Haziran'daki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ini 'nun kazanmasıyla zaman kaybetmeden kıyıma başladı.BANKAMATİKÇİLERİ AÇIKLAYIN
 Meclis Üyesi ve AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, "Kendi tabirine göre belediyede çalışmadığı halde maaş alan bankamatkiçiler olduğunu söylüyor. Eğer böyle bir durum varsa kamuoyuyla paylaşsın. 3 aydır görevdesiniz bugüne kadar niye çıkarmadınız. Eğer işçi çıkışında ideolojik, mezhepsel ve ırkçı bir yaklaşım hissi bu şehirde oluşursa Adana'da yaşayan insanların kardeşlik hukukunu zedeler" dedi.
 Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı ise, çıkarılan işçilerin haklarını savunmak için hukuk komisyonu oluşturduklarını belirterek "Önceki dönemde inşasına başlanan yollar, kavşaklar, köprüler, tüm yatırımlar yarım bırakıldı. Adana sivrisinek istilasına terk edildi. Şimdi de işçi kıyımına başlandı. Partili-partisiz demeden, siyasi tercihine, dünya görüşüne bakmadan mağdur işçilerin sonuna kadar yanlarındayız" diye konuştu.29'UNCU MADDE
SGK çıkışında 29 numaralı kod, "İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih" anlamına gelmekte. İşten ayrılış nedeni 29 olarakbildirilen işçi, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre işsizlik maaşına hak kazanamamakta ayrıca işvereninden de tazminat talep edememektedir.

 


SABAH.

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ