Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

İBB verilerini çalabilmek için her şeyi yapmış!

CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, mazbatayı alır almaz Melih Geçek ile Naim Erol Özgüner’e İstanbul’un kozmik verilerini kopyalama talimatı verdi.
Bu haber 2019-05-27 09:11:32 eklenmiş ve 218 kez görüntülenmiştir.

31 Mart seçimlerine yapılan itirazların ardından oy sayımın bitmesiyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı mazbatasını alan CHP adayıEkrem İmamoğlu, ilk iş olarak tüm İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını istemişti. İmamoğu'nun günler öncesinden planlayarak ekip görevlendirdiği kopyalama operasyonunun ayrıntılarına ulaşıldı.

Gayriresmi görevliler kozmik verileri almaya çalıştı


Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kozmik odasındaki verileri kopyalamak için İBB'de görevli olmayan ve kendisinin sosyal medya hesaplarını yöneten CHP Beylikdüzü İlçe Örgütü Bilişim Uzmanı Melih Geçek ile özel sektörde firma sahibi Naim Erol Özgüner’i görevlendirdi. İmamoğlu'dan aldıkları gayri resmi talimatla işe koyulan Geçek ve Özgüner, verileri kopyalamak için İBB'ye geldi.

İBB personeli değilsiniz, kopyalayamazsınız!

Geçek ve Özgüner, belediye yetkilileri ile görüşerek verilere ulaşmaya çalıştı. İkilinin İBB veri tabanını kopyalama talepleri karşılık bulmadı. İBB görevlileri, "Belediye personeli değilsiniz, kopyalayamazsınız" diyerek verileri kopyalamalarına izin vermedi.

‘Zaten yedekleniyor’ cevabı

İmamoğlu, bunun üzerine Geçek ve Özgüner’i alelacele kendisine danışman olarak atadı. Danışman olarak atamaları gerçekleştirdikten sonra Geçek ve Özgüner bu kez danışman sıfatı ile verileri kopyalamaya çalıştı. Belediye çalışanları "Yedeklemeye gerek yok. Yedekleme deposu var, zaten veriler yedekleniyor" diyerek verilerin kopyalanmasını engelledi.

Talimatı yargıdan döndü

AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyeleri Yüksel Akyol ve Ömer Faruk Kalaycı, İstanbul 4. İdare Mahkemesi'ne başvurarak "Belediye müfettişlerinden Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak ile belediye çalışanlarından veya dışarıdan belirlenecek 3 uzman ile belediye ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırmayı yapmaya ve veri tabanı ve altyapıyı kopyalamaya yetkilendirilmesine" ilişkin kararın iptali ile yürütmesinin durdurulmasını istemişlerdi.

Karara itiraz edemedi

Talebi değerlendiren İstanbul 4. İdare Mahkemesi, İmamoğlu'nun belediye ve bağlı kuruluşların veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını içeren kararının yürütmesini durdurdu. Mahkeme kararıyla veri hırsızlığının önüne geçildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki belgeleri kopyalayarak gizli verileri dışarı çıkarma girişiminde başarılı olamayan İmamoğlu, hukuksuz girişimi boşa çıkınca karara da itiraz edemedi.

İşlerine son verildi

CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun belediye başkanlığını devralmasından 20 gün sonra YSK, İmamoğlu'nun mazbatasının iptaline karar verince İmamoğlu ile birlikte Geçek ve Özgüner’in de danışmanlıklarına son verildi.

(Yeni Şafak)

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ