Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Görme engelli Ceren'e piyano aşkı ödül getirdi

Küçüklüğünden itibaren müziğe ilgi duyan görme engelli 14 yaşındaki Ceren Altun, 3 yıl önce çalmaya başladığı piyanoyla Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması'nda özel kategoride verilen Büyük Ödülü aldı.
Bu haber 2019-04-27 09:46:26 eklenmiş ve 135 kez görüntülenmiştir.

Veysel Vardal Görme Engelliler Ortaokulu'nda 8 sınıfa devam eden 14 yaşındaki Ceren Altun, göz yuvası gelişmeden dünyaya geldi. 6 aya kadar gözleri kapalı olan Altun'un, görüntü açısından düzgün olması için 3 yaşından sonra göz bebeğinin bulunduğu kısma protez takıldı.

2 yaşındayken kapılara vurarak ritm yapan Altun, 4 yaşında ilk müzik aleti melodikayla tanıştı. Sonrasında teyzesinin hediye ettiği orgla kendi çabasıyla duyduğu sesleri ve şarkıları çalan Altun, piyano çalmaya 3 yıl önce başladı.

Hem piyano kursuna devam eden hem de okulunda Müzik Öğretmeni Sumru Dereli'nin desteğiyle kendini geliştirmeye çalışan Altun, Milli Eğitim Bakanlığının da desteklediği Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması'na katıldı.

Öğretmeninin çektiği videoyu gönderdiği yarışmada, yüzde 40 halk ve yüzde 60 jüri oylamasıyla beğeni toplayan Ceren Altun, özel kategoride Büyük Ödüle layık görüldü.

Güzel sanatlar lisesine gidip konservatuvara devam etmek isteyen Ceren'in en büyük sıkıntısı ise Braille alfabesine göre kabartma notaların bulunmaması. Müzik alanında kendisini geliştirebilmesi için nota okuyarak eğitim almak isteyen Altun, bu konuda çalışma yapılmasını istiyor.

 

"Kabartma nota okumak istiyorum"

Güzel sanatlar lisesine gidip konservatuvara devam etmek istediğini ifade eden Altun, şöyle konuştu:

"Sınavlarda enstrüman çalıyorsun ve nota okuyorsun. Benim için notaların kabartma olması lazım. Konservatuvarların ve liselerin böyle bir altyapısı yok. Görme engelli olarak o okullara gittiğimde daha iyi eğitim alabilmem için notaları okumam da gerekiyor. Bu şekilde sadece bildiğim, duyduğum kadarını çalabileceğim. Duyduğun bir şeyi ne kadar çalabilirsin. Şu an ezberliyorum ama bir süre sonra nota okumaya ihtiyacımız oluyor. Kabartma notalarla ilgili yürütülen bir proje var ama henüz tamamlanmadı. Bunun daha çabuk olmasını istiyorum.Yetenek sınavında, solfej de gerekiyor. Ben göremediğim için sınavda verilen notaları nasıl okuyacağım. Bunların kabartma olması lazım."

 

kaynak:AA

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ