Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Erdoğan'a özel Davos daveti

Recep Tayyip Erdoğan'a Dünya Ekonomik Forumu’nun başkanı Borge Brende'den özel davet geldi.
Bu haber 2019-04-27 09:38:14 eklenmiş ve 694 kez görüntülenmiştir.

Ocak 2020’de 50. yıldönümü kutlamaları kapsamında çok özel bir ‘Davos Zirvesi’ gerçekleştirmek üzere şimdiden hazırlıklara başlayan Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Başkanı Borge Brende, Türkiye’den güçlü bir katılım için Ankara’da oldukça yoğun bir mesai harcadı. Aynı zamanda ünlü bir siyasetçi olan ve geçmişte Norveç’in Çevre, Ticaret ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini üstlenen Brende, 2 gün süren Türkiye temasları kapsamında Ankara’da bir günde 4 bakanla birden görüştü. Türkiye ziyaretinin ikinci gününde ise TÜSİAD üyeleriyle bir araya gelen Brende’nin bu yoğun mesaisinin arkasında, WEF’in 50. yılına denk gelen Ocak 2020’deki Davos Zirvesine Türkiye’den en üst düzeyde ve güçlü bir katılım sağlayabilmek yatıyor. Daha fazla işbirliği için bizzat kendisinin Türkiye’ye geldiğini söyleyen Brende, “Ankara’da Hazine ve Maliye Bakanı, Ticaret Bakanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Sanayi Bakanı ile görüştüm. Bu görüşmelerde WEF olarak Türkiye ile daha fazla işbirliği imkanlarını ele aldık. Türkiye’nin 50. Kuruluş yıldönümümüzü kutlamaya hazırlandığımız gelecek yılki zirveye daha güçlü bir heyetle katılması bizim için önemli” dedi.

Garanti veriyoruz

Ankara temaslarının ardından İstanbul’a gelen Brende Türk Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD) üyeleriyle buluştu. TÜSİAD Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası’nın moderatörlüğünde ‘Geçiş Sürecinde Küreselleşme: Davos 2019 Temaları ve Sonuçları’ başlığı altında Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin görüşlerini paylaşan Brende Hürriyet’in sorularını yanıtladı. ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2009’daki ‘one minute’ çıkışını ve ‘Daha da Davos’a gelmem’ sözlerini hatırlattığımız Brende, ‘Ankara temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Davos’a davet etme şansını yakalayabildiniz mi?’ şeklindeki sorumuza şu cevabı verdi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan her zaman Davos’ta görmeyi istediğimiz, hoş karşılanan bir isim. Özellikle 50. yıldönümümüzde Başkan Erdoğan’ı Davos’ta görmeyi çok isteriz. 50. yıldönümümüz dolayısıyla çok heyecanlıyız. Ocak 2020’de çok özel bir zirveye hazırlanıyoruz. Bu zirvede ele alacağımız, global ekonominin gündeminde olan çok önemli konular var. Eğer Başkan Erdoğan 50. yıldönümümüzde Davos’a katılmaya karar verirse bizler, Türkiye’nin resmi heyeti ve Türk şirketleri için son derece olumlu ve çok özel bir deneyim yaşatacağımızı garantiliyoruz.”

İstanbul'da bölgesel zirve

WEF’in 2012’de İstanbul’da gerçekleştirdiği Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesel Zirvesi’ni hatırlattığımız Brende, yeni dönemde İstanbul’da tekrar bölgesel bir zirve yapılması konusunda ise şunları söyledi: “Bizim Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri yakından takip eden ve Türkiye’de yatırım yapmak isteyen çok sayıda üyemiz var. Ankara’daki görüşmelerimizde masada elbette İstanbul’da yeniden bir bölgesel zirve yapılması konusu da vardı. Bu konuyu ele aldık ancak detaylara girmedik. İlk etapta 50. yıldönümümüz için hazırlandığımız zirveyi tamamlamak ve işbirliğimizi güçlendirmek istiyoruz. Biz her zaman Türkiye’de bir zirve yapılması konusuna açığız.”

 

kaynak:Yeniakit

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ