Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Eski Bakan itiraf etti: Türkiye’nin de hakkı var

Yunanistan’ın önceki Dışişleri Bakanı Nikos Kociyas, Akdeniz’de Ankara’nın da söz sahibi olduğunu, ülkesinin bunu reddederek sorunun bir parçası haline geldiğini savundu. “Uluslararası ilişkilerde işler ‘hepsi benim’ diyerek yürümez” diye konuştu .
Bu haber 2019-03-06 09:00:14 eklenmiş ve 427 kez görüntülenmiştir.

Yunanistan’da oluşturulmaya çalışılan algı karşıtı son derece çarpıcı bir gelişme yaşandı. Komşu basınında Türkiye aleyhinde yapılan haberlerde ana fikir, Ankara’nın Doğu Akdeniz’de yaptığı petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının tamamen yasa dışı olduğu, bölgede genel olarak hiçbir hakkının bulunmadığı, tüm kaynakların Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a ait olduğu yönünde. Söz konusu algı çalışmasına ülkenin bir önceki dışişleri bakanı Nikos Kociyas sert bir darbe vurdu.

‘REZERVLERİN TAMAMINI BİZ YEMEMELİYİZ’

Konuşmacı olarak yer aldığı bir ekonomik forumda, Türkiye’nin bölgede hakkı olduğunun altını çizen Kocias, “Rezervlerin tamamını biz yememeliyiz. Türkiye’nin de bölgede hakkı var. Uluslararası ilişkilerde bir kural vardır, bulduğun her şeyi cebine atmaya çalışıp ‘hepsi benim’ diyorsan, sen de sorunun bir parçasısın. Yapılması gereken şudur, Kıbrıs (Güney Kıbrıs) karasuları içinde değil ancak genel olarak Akdeniz’de Türkiye’nin de hakkı olduğunu kabul etmelisin. Bu konuyu hayata geçirecek işadamlarını bulup, gerekli fonları sağlamalısın” diye konuştu.

AMERİKA HATIRLATMASI

Eski Bakan, Yunanistan’daki hâkim görüşe de eleştiriler getirdi. Akdeniz’de binlerce deniz mili kara suyuna sahip olan Türkiye’nin bu denizde bulunan kaynaklar üzerine söz hakkı olmadığını savunmanın mantıksızlığına işaret eden Kociyas “Böyle bir ülkenin söz hakkı yok ama bir tek Meis adasıyla bölgede bulunan Yunanistan her şeyin yüzde 100’ünü barındırıyor? Böyle bir şey yok. Bu işler böyle yürümez. Karşındakini de uluslararası hukuk çerçevesinde oyuna dâhil edeceksin” ifadelerini kullandı. Son olarak Kociyas, ABD’nin Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde karar mercii olmadığını, sadece bölgede istikrarı sürdürmeyi amaçladıklarının altını çizdi.

ETİKETLER :
Diğer DÜNYA haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ