Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Güzelbahçe Belediyesi’nden Çatıda Elektrik Üretimi İçin Teşvik


Bu haber 2018-08-09 15:20:54 eklenmiş ve 521 kez görüntülenmiştir.

İzmir’de Güzelbahçe Belediye Meclisi, vatandaşların oturdukları binaların çatısına güneş panelleri koyarak kendi elektriklerini üretmeleri için kolaylık sağlamak amacıyla, bina ruhsat harçlarında yüzde 25 oranında indirim yapılması kararını aldı.

Elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artış, vatandaşları kendi elektriklerini üretmeye zorluyor. Güzelbahçe Belediye Meclisi de, vatandaşların oturdukları binaların çatısına güneş panelleri koyarak kendi elektriklerini üretmeleri için kolaylık sağlamak amacıyla bina ruhsat harçlarında yüzde 25 oranında indirim yapılması kararını aldı.

Türkiye’de binaların çatı ve cephelerine güneş panelleri kurmak için gereken prosedür sadeleştirildi, süreç hızlandırıldı. Yeni düzenleme ile çatısına güneş paneli kuran, kendi elektriğini üretip fazlasını sisteme satabilecek. Binaların çatı ve cephelerine kurulacak güneş panellerinden sağlanacak enerjiyle tüketicilerin elektrik faturaları azalacak. Binalarının çatı ve cephelerine güneş paneli kurarak elektrik üretmek isteyen vatandaşlar, başvurularını, dağıtım şirketlerinin merkez ya da taşra birimine yapılabilecek. Vatandaşlar binalarda ürettikleri elektriğin fazlasını mevcut şebeke üzerinden dağıtım şirketine satabilecek.

Amaç yenilenebilir enerjiyi teşvik

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Güzelbahçe bahçeli, müstakil konutların yoğunlukta olduğu bir ilçe. Güzelbahçe Belediyesi olarak, yenilenebilir enerjinin kullanılması teşvik edilmesi, desteklenmesi konularında hemşerilerimize örnek olma çalışmalarımıza devam ediyoruz. 18 Ocak 2018 tarihinde yayınlanan yönetmelikle 10 kilovat(KW) ve altında güçteki çatı tipi güneş enerji sistemlerinin kuruluşunun kolaylaştırılması hedefleniyor. Biz de bu yönetmeliğin gelecekte uygulanabilirliği doğrultusunda altyapısının hazırlanması gerekliliğinden hareketle yeni yapılacak konutlarda en az 30 metre kare çatı alanının güney cephesine baktırılması teşvik etmek istedik. Aldığımız meclis kararıyla inşaat ruhsat harçlarında %25 indirim yapılmasına oy birliği ile karar verdik.”

Vatandaşlar, belediye meclisinin aldığı bu kararı çok olumlu bulduklarını ve müstakil konutların çatısına koyacakları güneş panelleri sayesinde elektrik yüksek elektrik faturalarından kurtulacaklarını söyledi.

solarbaba.com

ETİKETLER : ENERJİ
Diğer ENERJİ haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 220
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ