Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

İp'teki Ülkücü Kanat Tasfiye Edilecek

Yusuf Halaçoğlu: İP'teki ülkücü kanat tasfiye ediliyor, yerel seçimlerde sıfır çekecekler İP'tan önceki gün istifa eden Halaçoğlu ve Bor, partinin yerel seçimlerde “sıfır çekeceğini”, bu sürecin ardından siyaset sahnesinde kalamayacağını ve partideki ülkücü kanadın tasfiye edildiğini savundu
Bu haber 2018-08-08 09:59:14 eklenmiş ve 625 kez görüntülenmiştir.

İP'in 12 Ağustos’ta yapılacak olağanüstü kurultayı öncesinde istifa eden kurucu üyeler Yusuf Halaçoğlu ve Nevzat Bor, Genel Başkan Meral Akşener’in, “kendi arkadaşlarına yer açmak” için “partide tasfiye başlatacağını”, çoğunlukla ülkücü isimlerle yolların ayrılacağını savundu. Halaçoğlu, İYİ Parti’nin yerel seçimlerde “sıfır çekeceğini”, bu sürecin ardından siyaset sahnesinde kalamayacağını söyledi. Bor da kurultayın ardından partiden istifaların süreceği yönünde açıklama yaptı.
Kurucu üyeler Halaçoğlu, Özcan Yeniçeri ve Bor, görevlerinden ve partilerinden istifa etti. Milliyet’e konuşan Halaçoğlu, özetle şunları kaydetti:
 
“Biz 2.5 senedir demokrasi ve hukuk devleti için mücadele ediyoruz... İYİ Parti’nin bu mücadeleyi bizim gibi düşünerek hareket ettiğini zannettik. Fakat yanıldık. Onun için ‘kandırıldık’ diyoruz. Saldırıya uğradık, anayasa oylamalarında. Bütün bu mücadeleler sonrasında dedik ki, ‘Türkiye kurtulsun başka bir şey istemiyoruz, aday da olmak istemiyoruz. Kardeşim sen Cumhurbaşkanı ol, tekrar Parlamenter Sisteme dönmeyi sağla bize yeter’. Ama öyle bir niyetleri yokmuş. Eğer iktidar olma niyeti olsaydı bu hataları işlemezdi. Ya siyaset o zaman bilmiyor ya da bunu böyle düşünüyor.
 
‘Sıfır çekecek’
 
Mahalli seçimlerden sonra İYİ Parti’nin bu kafayla devam ederse sıfır çekeceğini düşünüyorum. 24 Haziran seçimlerinde hiçbir yerde birinci olmadı, sadece bir-iki beldede ikinci oldu ama hiçbir yerde birinci olmadı. Mahalli seçimlerde kiminle çalışacaksınız, yani belirleyeceğiniz adayları il, ilçe teşkilatlarının mutabakatıyla belirlemezseniz ki öyle olmayacağını düşünüyorum çıkaracağınız adaylar oy alamaz.”
 
‘Tasfiye sürecek’
 
Kurultayda genel başkanlığa adaylığını açıklayacak genel başkan yardımcılarının olduğu iddiasının gündemde tutulmasına karşılık Halaçoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
“Şu an için hiç kimseye aday olmak uymuyor. Hiçbirisi aday olmayacak. Parti içerisinde ‘merkez sağ’ denilen kişi yok neredeyse. Eski ANAP ve DYP kastediliyorsa kaç oyu var? Türkiye genelinde tabanı yok. Ama Meral Hanım kendi eski arkadaşlarına partide yer vermek suretiyle daha etkin hale gelmeye çalıştığı bir gerçek. Yani ülkücüler şöyle, bir mücadeleden gelmiş insanlar MHP’de bir mücadele vermişler, fikir beyan edebilen insanlar ve sorgulayan insanlar. Sorgulayan insanlarla yola çıktınız, fakat bu insanların sizi sorgulayacaklarını düşündüğünüz için onları biraz kenarda bırakmaya çalışıyorsunuz. Tasfiyelerin devam edeceğini düşünüyorum. Meral Hanım kendi arkadaşlarını yönetime getirerek kendi gücünü artırmak istiyor.”
 
‘İstifalar cepte’
 
Bor da, “Kendi kafalarında bu işin bütün sorumlusu, başarısızlık varsa ülkücüler olduğu için onlar da bir miktar tasfiye edilecekler. Başarısızlığın sebebi ülkücüler olarak görülüyor. Bir takım sözler verildi ama biz hep kandırıldık. Fatih Eryılmaz, gazi emniyet müdürümüz, istifa etti. Onun gibi daha bir sürü insan var. Kongreyi bekleyenler var. Bizleri destekleyen ama istifalarını sunmayan onlarca kurucu üye, onlarca teşkilatlarda kurucu aolmayan başka kurumda olan insanlar var. Zihniyet değişir mi, diye bekliyorlar” dedi.
 
‘İlkeli siyaset yapmak imkansız’

 
İYİ Parti’den istifa eden kurucu üye Mehmet Fatih Eryılmaz, yazılı açıklama yaptı. Eryılmaz, “Ortaya koydukları ilkeleri ilk kendileri çiğneyenler, çiğnedikleri ilkelerle beraber, ülkenin her yerinde bu harekete umut bağlayan masum insanların umutlarını da yok etmişlerdir. Söylemlerin ve eylemlerin taban tabana zıt bir hale geldiği bu tabloda ahlaklı ve ilkeli siyaset yapmanın imkansız olduğunu üzülerek gördüm ve İYİ Parti parti üyeliği, kurucular kurulu üyeliği ve genel idare kurulu üyeliklerinden istifa ettim” dedi.
 
(Milliyet)

ETİKETLER : GÜNCEL
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 220
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ