Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Hükümet Sözcüsü Bozdağ'dan Suriye Açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "Suriye, artık hesap yapılacak bir konu olmaktan çıkmıştır. Hepimizin insanlığımıza, hepimizin vicdanına sahip çıkma vaktidir." dedi
Bu haber 2018-04-10 10:27:56 eklenmiş ve 202 kez görüntülenmiştir.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Berkir Bozdağ Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Toplantıda iç ve dış güvenlik konularının ele alındığını ve bu çerçevede Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün, "Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Kanun Tasarısı" hakkında Bakanlar Kurulunu bilgilendirdiğini belirten Bozdağ, imzaya açılan tasarının parlamentoya sevk edileceğini dile getirdi.

Mağdur haklarına ilişkin ilk defa müstakil bir kanuni düzenleme yapılmakta olduğunu ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu:

"Bu çerçevede mağdurlara ilişkin pek çok yenilik getirilmektedir. Burada kastedilen, mağdurlar suç soruşturması ve kovuşturması sırasında suça muhatap olmuş mağdurları kapsamaktadır. Bunlar içinde özellikle kasten öldürme, ağır yaralama, cinsel saldırı ve işkence suçlarının mağdurları için maddi destek sağlanması, meslek edinmeleri amacıyla kurslar düzenlenmesi, eğer kamu görevlisiyse mağdurun yerleşim yeri gerektiğinde ve talebi halinde değiştirilmesi ve pek çok başka önemli yenilikler getirilmektedir bu tasarı içinde."

"ÇOCUĞU GÖSTERMEMEK, VELAYETİN DEĞİŞTİRİLMESİ SEBEBİ"

"Çocuk teslimi" konusunda yeni düzenlemeler yapıldığına dikkati çeken Bozdağ, şunları söyledi:

"Bilindiği gibi boşanma gerçekleştiğinde mahkemenin verdiği karar çerçevesinde ailenin çocukla ilişki kurması gündeme gelmekte, bu konuda pek çok sorunlar yaşanmaktadır ve bugüne kadar bu icra daireleri üzerinden yapılmakta, hem çocuklarımızı hem de ailelerimizi üzmektedir. Bu konuda yeni bir adım atılması, yeni bir düzenleme yapılması kararlaştırıldı. Çocuğun da yüksek yararını gözeterek atılan bu adım çerçevesinde kanunun yasalaşması halinde çocukla ilişki kurma konusu çocuk teslim merkezleri üzerinden yapılacaktır, icra tarafından yapılmayacaktır ve herhangi bir masraf da ailelerden alınmayacaktır.

Çocuğu göstermemek, velayetin değiştirilmesi sebebi olacaktır. Ayrıca, çocuğu göstermeyen taraf eğer nafaka alacaklısı ise geçici olarak nafakası kesilecektir. Eğer göstermeyen taraf göstermemekte ısrar ederse çocuğu göstermeyen taraf hapsen tazyik edilecektir. Görüşmenin yapılma yöntemi ve diğer hususlar kanunda detaylı bir şekilde düzenlenecektir. Bu müeyyideler çocuk tesliminin herhangi bir zora gerek kalmadan, doğrudan yapılmasını sağlayacak son derece önemli değişikliklerdir. Bunun da hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyoruz."

Çıkar amaçlı suç örgütleriyle etkin ve kararlı mücadele maksadıyla TCK 220. maddedeki cezalarda artırıma gidildiği bilgisini veren Bozdağ, "Bugüne kadar 2 yıldan 6 yıla kadar olan örgüt kurma ve yönetme suçunun cezası 5 yıldan 10 yıla kadar artırılmakta. Örgüt üyeliği cezası 1 yıldan 3 yıla kadarken 2 yıldan 5 yıla çıkarılmakta ve cezanın örgütün silahlı olması halinde yarı oranında artırılması konusunda bir düzenleme getirilmektedir." diye konuştu.

HAYVANLARI KORUMA KANUNU

Bozdağ, Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili de tasarı içinde önemli düzenlemelerin yer aldığını belirterek, "Bunlardan sadece bir tanesini paylaşmak istiyorum. Sahipli veya sahipsiz hayvanları öldürmek, işkence veya eziyet etmek bugüne kadar idari para cezasını gerektiriyordu. Bu düzenlemenin yasalaşmasından sonra suç olarak tanımlanacak ve hapis cezası uygulamasına geçilecektir. Bu da son derece önemli bir değişikliktir. Bunu da buradan paylaşmakta fayda görüyorum." ifadelerini kullandı.

ZEYTİN DALI HAREKATI

Toplantıda Zeytin Dalı Harekatı'nın da tekrar değerlendirildiğine işaret eden Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bugüne kadar 52 kahraman Mehmetçik'imiz şehit olmuş, 232 kahraman Mehmetçik'imiz yaralanmıştır. Ayrıca, 7 sivil vatandaşımız şehit olmuş, 125 sivil vatandaşımız da yaralanmıştır. Şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Buna karşılık harekat kapsamı içinde PKK, KCK, PYD, YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu 4044 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 282’si köy, 50’si kritik nokta olmak üzere toplam 332 bölge kontrol altına alınmıştır. Afrin bölgesinin tamamı kontrol altına alınmış durumdadır. Kontrol altına alınan alan 2 bin kilometrekaredir."

Kontrol altına alınan yerleşim yerlerinde terör örgütünün kurduğu tuzakları, mayınları, el yapımı patlayıcıları tespit ve imha etme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Bozdağ, "Bölgede yaşayan halk için ve askerlerimiz için en büyük tehdit bu tuzaklardır, mayınlardır, el yapımı patlayıcılardır. Bugüne kadar 102 mayın, 739 el yapımı patlayıcı tespit edilmiş ve imha edilmiştir. Zeytin Dalı Harekatı planlandığı gibi başarılı bir şekilde devam etmektedir. Bundan sonraki sürecin de bugüne kadar olan süreç gibi başarılı bir şekilde devam edeceğine yürekten inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

DÜZENSİZ GÖÇLE MÜCADELE

Bozdağ, açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, doğu sınırlarından gelen düzensiz göçün önlenmesine karşı yapılacak çalışmalara ve kurulması planlanan geri gönderme merkezine ilişkin sorusu üzerine Bozdağ, Türkiye'nin göç hareketleri konusunda hem hedef hem de transit ülke konumunda olduğunu belirtti.

Afganistan ve Pakistan'dan gelen göçmenler için Türkiye'nin büyük oranda hedef ülke olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Gelenlerin çok azı batıya geçiyor, önemli bir kısmı Türkiye'de kalıyor." dedi.

Bozdağ, geri gönderme merkezlerinin kapasitesinin sınırlı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Ülkemize gelen düzensiz göç sayısı oldukça fazladır. Örneğin, bizim İran sınırımızdan 2017'nin ilk üç ayında sadece Afganistan'dan gelen göçmen sayısı 6 bin. 2018'in ilk üç ayında ise oradan gelen göçmen sayısı 27 bin. Üç ayda 27 bin. Tabii bu, bizim tespit ettiklerimiz. Bir de tespit edemediğimiz göçmenler var. Bunu mukayese ettiğinizde rakamın çok yüksek olduğu ortadadır. Bu nedenle Afganistan'dan, Pakistan'dan, İran üzerinden Türkiye'ye geçen ve buraya düzensiz ve yasa dışı yollardan gelen göçmenlerle ilgili ülke olarak, diğer ülkelerden gelen göçmenlerle ilgili ne tür tedbirler alıyorsak aynı tedbirleri alacağız. Iğdır'da bir geçici geri gönderme merkezi oluşturuyoruz.

Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu geri gönderme merkezleri hem bu düzensiz göçle gelenlerin güvenliğini sağlamak hem onların ihtiyaçlarını gidermek hem de onların uluslararası hukuka uygun bir şekilde ülkemizde bulundukları sürece varlıklarını devam ettirmek için yapılmaktadır."

"AFGAN KARDEŞLERİMİZE KARŞI BİR OLUMSUZ YAKLAŞIMIMIZ YOKTUR"

Başbakan Binali Yıldırım'ın Afganistan'ı ziyaret ettiğini, kendisine eşlik eden heyette İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da bulunduğunu anımsatan Bozdağ, "Afganistanlı yetkililerle bu konu tekrar ele alındı. Pakistan İçişleri Bakanı, Yunanistan İçişleri Bakanı ile de bu konular görüşüldü çünkü buradan geçenler Yunanistan'a da gidebiliyorlar, oradan da başka ülkelere gidiyorlar. Bu noktada önemli tedbirler alındı" ifadelerini kullandı.

Geri gönderme merkezlerinde şartları uygun olanların geri gönderileceğini dile getiren Bozdağ, "Bizim Afgan kardeşlerimize karşı bir olumsuz yaklaşımımız yoktur ancak hukuka aykırı, düzensiz göç hareketleri onların güvenliği ve ülkemizin, insanımızın güvenliği bakımından tedbir almamızı gerektirdiği için bu tedbirleri aldık." diye konuştu.

SURİYE'DEKİ KİMYASAL SALDIRI

Bozdağ, Suriye'deki kimyasal saldırıyla ilgili olarak, uluslararası toplumun birlikte hareket etmesinde son derece önem, fayda olduğunu belirterek, "Suriye, artık hesap yapılacak bir konu olmaktan çıkmıştır. Hepimizin insanlığımıza, hepimizin vicdanına sahip çıkma vaktidir. Bizim Suriye topraklarında gözümüz yoktur.'' şeklinde konuştu.

Konunun net şekilde soruşturulmasında ve aydınlatılmasında fayda olduğunu söyleyen Bozdağ, "Tarafların iddialarına bırakılmayacak kadar önemli bir konudur bu." dedi.

Bekir Bozdağ, Suriye'deki kimyasal saldırı ile ilgili, "Bize ulaşan bilgiler hem istihbarat örgütümüz üzerinden hem de elde edilen haberler, görüntüler ve fotoğraflar üzerinden baktığımızda burada kimyasal silah kullandığı çok net bir şekilde gözüküyor ancak bunun uzmanlar tarafından da elbette incelenmesi ve soruşturulması son derece önemlidir." ifadelerini kullandı.

www.haberturk.com

ETİKETLER : GÜNCEL
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 220
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ