Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Pentagon Sözcüsü Galloway: SDGnin Güç Kaydırdığının Farkındayız

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Galloway, terör örgütü PYD/PKKnın paravanı SDGnin bazı unsurlarının Afrinde devam eden Zeytin Dalı Harekatı nedeniyle Suriyenin kuzeyinde kuvvet kaydırdığını söyledi.
Bu haber 2018-01-30 15:06:30 eklenmiş ve 185 kez görüntülenmiştir.

 ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), terör örgütü PYD/PKKnın paravanı SDGnin bazı unsurlarının Afrinde devam eden Zeytin Dalı Harekatı nedeniyle Suriyenin kuzeyinde kuvvet kaydırdığını, ancak bunun ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun direktifiyle yapılmadığını söyledi.

 

Pentagon başta olmak üzere ABD kurumları, Afrindeki PYD/PKK unsurlarının ABD öncülüğündeki koalisyon ile ilişkili olmadığını ve ABDnin Afrindeki gruplara askeri destek vermediğini ifade ediyor.

Ayrıca Pentagon, DEAŞ karşıtı operasyonlardan ayrılıp Afrinde PYD/PKK saflarında savaşmaya giden gruplara ABDnin desteğini kaybedecekleri uyarısında bulunuyor.

Afrin’e geçen PYD/PKK unsurları

Böyle bir dönemde, daha önce ABDnin SDG adı altında eğitim ve destek verdiği bazı PYD/PKK unsurlarının Afrine geçtiği yönündeki haberler ise tartışmalara neden oldu.

Bunun yanı sıra ABDnin resmi olarak desteklediğini belirttiği SDG, Afrinde Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) karşı intihar saldırısı gerçekleştirdiği iddia edilen Avesta Habur adlı kadın teröristi öven yazılı bir açıklama yaptı. SDGnin açıklamalarının altındaki SDG Afrin Komutanlığı imzası da dikkatlerden kaçmadı.

Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian RankineGalloway, konuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

SDG açıklamasını geçiştirdi

Türkiyenin meşru kaygıları ve güvenli bir sınır vurgusuna dikkati çeken Binbaşı Galloway, ABD kuvvetlerinin varlığının bölgeyi istikrarsızlaştıracak durumları engellemeye yardımcı olacağını iddia etti.

Ancak, SDGnin açıklamalarını geçiştirmeyi tercih eden Galloway, SDG ile ortaklığımız çerçeve itibarıyla DEAŞı yenme operasyonlarıyla sınırlı. değerlendirmesini yapmakla yetindi.

Galloway, Son gerginliklere tepki olarak SDGnin bazı kuvvetlerini kaydırdığının farkındayız ancak bu, koalisyonun yönlendirmesi ile olmadı dedi.

PYD/PKKnın paravanı SDGnin kuvvetlerini nereye kaydırdığı konusunda detay vermeyen Galloway, örgütün açıklamaları ile ilgili olarak ise SDG adına konuşmuyorum ancak tüm tarafları DEAŞın yenilmesine odaklanmaya, gerginliği azaltmaya, Suriye savaşını çözmeye ve sivilleri korumaya çağırmaya devam ediyoruz. dedi.

Ancak Gallowayin, SDGnin SDG Afrin Komutanlığı şeklinde bir imza kullanması ve bombalı intihar saldırısı düzenleyen bir teröristi övmesi konusunda hiçbir açıklama yapmaması dikkati çekti.

İntihar saldırısı iddiasına çatışmada öldü nitelemesi

Binbaşı Galloway, Avesta Habur isimli teröristle ilgili, Afrinde Kürt bir kadın savaşçının çatışmada öldüğünün farkındayız. Bu kişinin koalisyonun askeri eğitimini alan biri olduğuna dair şu anda yeterli bilgimiz yok. Afrindeki Kürt gruplar DEAŞ karşıtı koalisyonun ortakları değil. açıklamasını yaptı.

İntihar bombacısı olduğu iddia edilen terörist için çatışmada öldü ifadesi kullanmasının bir nedeni olup olmadığı şeklindeki soruyu ise Binbaşı Galloway, Bu kişinin ölüm şekli konusunda önceki cevabımda da atıfta bulunduğum medyada çıkan haberler dışında elimde ek bir bilgi yok. şeklinde geçiştirdi.

Buna karşılık, kadın teröristin intihar saldırısı gerçekleştirdiği iddiası medyanın yanı sıra ABDnin ortaklık yaptığı SDGnin basın ofisinden yapılan açıklamada da dille getirilmişti.

Sözcünün bu açıklaması, intihar saldırısını bir “terör eylemi” olarak kabul eden ABD hükümetinin zor durumda kalmaması için çatışmada öldü ifadesini kullanmayı tercih ettiği değerlendirmesine neden oldu.

Münbiç Askeri Konseyi vurgusu

Türkiyenin Afrinden sonra ABDnin söz verip de Münbiçten çıkaramadığı PYD/PKK unsurlarına karşı operasyon yapacağı yönündeki açıklamalarını daha yüksek sesle dile getirmeye başlaması ABDnin de Münbiç için mazeret arayışını hızlandırdı.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, birkaç gün önceki Ortadoğu seyahati sırasında, Türkiyenin ABDye yaptığı askerlerini Münbiçten çek çağrısına karşılık Şu anda böyle bir değerlendirmemiz yok. açıklamasını yapmıştı.

Pentagon Sözcüsü Albay Rob Manning de günlük basın toplantısında ABDnin NATO müttefiki Türkiye ile yakın ve devamlı temaslarının olduğunu ve şu aşamada “ABD askerlerine yönelik bir tehlike hissetmediklerini” ifade etti.

Ancak bu açıklamaların yanı sıra ABDnin Münbiçte yine paravan bir örgüt olan Münbiç Askeri Konseyini öne çıkarması dikkatlerden kaçmadı.

Ankara ile yakın temas halindeyiz

Bu konuyla ilgili sorulara da yanıt veren Binbaşı Galloway, Türkiye ile Suriye sınırında tansiyonu düşürmek için Ankara ile yakın temas halinde olduklarını ifade etti.

Bununla birlikte ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun resmi ilişkisinin sadece Münbiç Askeri Konseyi ile olduğunu iddia etmesi ise dikkati çekti.

Galloway, şöyle konuştu:

Koalisyonun Münbiçteki tek resmi ilişkisi, DEAŞ ile mücadele etmek için kurulan ve SDG ile bağlantılı çoğunluğu Arap kuvvetlerden oluşan Münbiç Askeri Konseyi’dir. SDG ile daha geniş ortaklığımız ise sadece DEAŞı yenmek için yürüttükleri operasyon ve faaliyetlerle sınırlıdır.

www.muzakerat.com

ETİKETLER : GÜNCEL
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ