Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Sarıkamış'ın Hatırlattıkları


Bu haber 2018-01-10 11:11:14 eklenmiş ve 834 kez görüntülenmiştir.

Sarıkamış da binlerce vatan evladının yanlış taktikle şehit/zayiat verdiğimizi haklı olarak hep zinde tutar sorarız da Çanakkale de 250 bini cephede 150 bini hastanelerde ( çoğu İstanbul da ) 400 bin şehidi verirken hiç hata yapmış mıyız diye sormayız! Neden acaba? Hâlbuki iki cephenin de (Sarıkamış ve Çanakkale) Başkomutan vekili aynıdır... İkisinde de Harbiye Nazırı ve Erkânı Harbiye Umum Reisi aynı kişi yani Enver Paşadır!

Eğer Sarıkamış da bir Hezimet varsa bunun mesulü Enver ise Çanakkale de ki Zaferin Banisi neden başkası? Kaldı ki Sarıkamış da taktik veya stratejik hata yapıldı binlerce şehit verildi de acaba Çanakkale de hiç verilmedi mi? Yoksa iddia edilen 90 bin 400 binden daha mı büyük? Haa! Sarıkamış geçildi ama Çanakkale geçilmedi dediğinizi duyar gibiyim sanki? Yani her şey sonuç mu? Hatalar yok muydu Çanakkale’de? Hiç sorgulanmayacak edilmeyecek mi? O günün veliaht şehzadesi merhum Yusuf İzzettin efendi ( kendisi daha sonra yapacağı bu hareketten mütevellit Zincirlikuyu da ki av köşkünde Enver Paşa’nın talimatı ile bileği kesilerek katledilmişti! )

Niçin şehit edildi veliaht şehzade Yusuf İzzettin Paşa biliyor musunuz? Kendisi Sultan 5.Mehmet Reşat’ın veliahdı olarak Cepheye gitti. Çanakkale cephesinde yüzbinlerce neferin subayların vahim hataları sebebi ile zayiat edildiğini öğrendi ve eldivenlerini elinden çıkararak Enver Paşa’nın suratına çarptı ve dedi ki ''memleketin evlatlarını sebepsiz yere zayi ettiniz bu kadar şehid’e siz sebep oldunuz''... Suratına tokat yiyen Enver Paşa o esnada Başkomutan vekili ve Harbiye Nazırı idi... Başkomutan sembolik olarak Padişah kabul edilir Osmanlı da…

Bunu gururuna yediremedi Enver Paşa ve o geceyi bugünkü Zincirlikuyu da Yapı Meslek Lisesi olarak kullanılan Av Köşküne giden Veliaht Şehzade Yusuf İzzettin Paşayı tıpkı Babası şehit Padişah Abdülaziz Han gibi Bileğini kestirerek intihar süsü verdirtip katlettirmişti! o esnada 5.Mehmet Vahdettin daha küçük şehzade idi ve Padişahlığı da hiç gündem de yok idi. Kendi halinde bir şehzade idi ve daha çok Fıkıh ve İlmi faaliyetlerle meşgul idi.. Veliaht Şehzade Yusuf İzzettin in aynı Babası Abdülaziz’in kaderini yaşamasının sebebi işte bu idi.

 

Yani Enver Paşa mesul idi Çanakkale de ki yüksek Şehit ve zayiattan. Şimdi Çanakkale’yi zafer diye başka isimleri ön plana çıkarıp kutlayanlara sormak isteriz...( ki Çanakkale zafer sayılmaz kutlanacak kadar)bu zafer ise bunun Başkomutan vekili kim idi de ismini anmıyorsunuz? Hem Yusuf İzzettin Paşanın ölümüne sebep olan eldivenli tokadı Enver Paşanın suratına indirmesine vesile hatalar zinciri ne idi de şehit veliaht bu kadar üzülüp Enver i tokatlamıştı? İşte bu sorulara cevap vermek lazım asıl!

Diğer MUSTAFA ALBAYRAK haberleri
10:09 - Yol Ayrımı
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ