Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Enervis, Tüketen Sanayinin Yol Haritasını Çizdi

Alman enerji şirketi EWE AG ve EWE Turkey Holding grup şirketlerinden Enervis işbirliği ile Nisan 2015’de başlayan “Türkiye’de Enerji Verimliliği – EnEffTurN (Energy Efficiency in Turkey Now)” projesi sona erdi. EWE Bursagaz Genel Müdürlük Binasında gerçekleştirilen kapanış toplantısında, projenin genel değerlendirmesinin yanı sıra işletmelerin enerji verimliliğine bakış açısı, uygulamaları ve Inovatif Enerji verimliliği çözümleri üzerine panel düzenlendi.
Bu haber Teknik Elektrik Postası, Aralık 2017 - 205. Sayısında yayınlanmıştır.
Bu haber 2017-12-29 14:46:47 eklenmiş ve 339 kez görüntülenmiştir.

Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden EWE AG ve EWE Turkey Holding bünyesinde hizmet veren Enervis işbirliği ile düzenlenen “Türkiye’de Enerji Verimliliği – EnEffTurN (Energy Efficiency in Turkey Now)” projesi sonlandı. Bursa’da EWE Bursagaz Genel Müdürlük Binasında gerçekleştirilen kapanış toplantısında, EnEffTurN projesinin genel değerlendirmesinin yanı sıra işletmelerin enerji verimliliğine bakış açısı, uygulamaları ve Inovatif Enerji verimliliği çözümleri üzerine de bir panel düzenlendi. 


Yaklaşık 2 yıl süren projeye Bursa ve Gebze’den katılım gösteren 20 sanayi kuruluşunun yer aldığı toplantının açılış konuşmasını ise Enervis Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Heinrich Tschochohei, EWE Turkey Holding CEO’su Dr. Frank Quante, Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknik Bölge Müdür Yardımcısı Hülya Kaynak ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Enerji Konseyi Başkanı Erol Dağlıoğlu yaptı. 


EnEffTurN projesiyle tespit edilen tüm proje fırsatlarıyla, 35.582 MWh enerji tasarrufu elde edilmesi bekleniyor. Bu da yaklaşık 4,5 Milyon TL yıllık enerji tasarrufu anlamına geliyor.. Bu sayede sözkonusu tesislerde bir yıl içerisinde 11.524 ton karbondioksit gazı salınımının azaltılması sağlanacak.


Türkiye’de toplam elektrik tüketiminin yüzde 47’sinin sanayi tesislerinde gerçekleştiğinin altını çizen Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu

“EnEffTurN projemiz sayesinde Türkiye’nin ne kadar ciddi bir enerji verimliliği potansiyeline sahip olduğunu gösterdiğimizi düşünüyorum. Atölyelerimize katılan sanayi kuruluşları, enerji verimliliği sayesinde ne kadar tasarruf edebileceklerini görmenin yanı sıra enerji verimliliği projelerini uygulama fırsatı da buldu. Enervis olarak, Alman EWE AG’den aldığımız bilgi birikimiyle Türkiye’de teknoloji ve güven odaklı bir iş ortağı olarak, enerji verimliliği alanında öncü rolümüzü sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye’nin sahip olduğu yüksek enerji verimliliği potansiyelinin değerlendirilmesi için sanayi kuruluşlarının da seferber olması gerektiğini vurgulayan EWE Turkey Holding CEO’su Dr.Frank Quante ise;

“Öncelikle Alman EWE AG’ye ve DEG’e ve Federal Almanya Çevre Bakanlığı’na destekleri için teşekkür ediyorum. EWE Turkey Holding olarak, EWE AG’nin 85 yıllık bilgi birikimi ve know-how’ı ile faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlere katkı sağlamak için çalışıyoruz. Enervis ve EWE AG’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği EnEffTurN projesinin büyük bir başarı olduğuna inanıyor, grup şirketlerimizden Enervis’e de emekleri için gönülden teşekkür ediyorum. EWE Turkey Holding olarak, hep birlikte ülkemizin enerji verimliliği potansiyelini ortaya çıkaracağımıza ve Türkiye’nin global enerji piyasalarındaki gücüne güç katacağımıza olan inancım tam.” diye konuştu.


Toplam 57 proje fırsatı tespit edildi 

EnEffTurN projesinin yürütülmesinde aktif rol oynayan EWE AG ve Enervis, Nisan 2015’de başlayan projenin ilk atölyesi Almanya’nın Bremen kentinde gerçekleşirken, ikinci atölye Gebze’de ve üçüncü atölye Bursa’da gerçekleştirdi. Bursa ve Gbeze’den 20 sanayi kuruluşunun katıldığı atölyelerde toplamda 57 proje fırsatı tespit edilirken, katılımcı sanayi kuruluşlarının enerji profilleri ortaya konarak enerji verimliliği alanında know-how aktarımı yapıldı. EnEffTurN proje değerlendirmesinin ardından Doç. Dr. M. Ziya Söğüt Başkanlığında düzenlenen panelin ilk oturumunda; BOSB Proje Kordinatörü Nilay Durukan, GOSB Yönetim Merkezi Enerji Birimi’nden Teknik Uzman Emre Zengin ve Enervis Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Heinrich Tschochoei enerji verimliliğine bakış açılarını, uygulamaları ve hedeflerini aktardı.


ENVERDER Bursa Şube Başkanı Dr. Mustafa Uysal’ın başkanlığında düzenlenen panelin ikinci oturumunda ise verimli tesis kurulumunun yanı sıra Topkapı Enerji’den Emre Özdemircan inovatif enerji verimliliği çözümleri olan kojen/trijen sistemleri, Mitshubishi’den Deniz Cansu WHPP, Miura Turkey’den Murat Yurdakul Buhar Kazanı (Çoklu Kurulum), Canovate’den Ziya Tiryaki ısı pompaları ve son olarak Enervis’ten Ömer Altınok da dolaşımlı tip akışkan yataklı kazan gibi uygulamaların avantajlarına değindi.

EnnEffTurN proje kapanış toplantısı, sunumların ardından düzenlenen plaket töreni ile devam etti ve katılımcılara düzenlenen Leed platinum sertifikalı EWE Bursagaz Genel Müdürlük Binası gezisi ile son buldu. 


EWE Turkey Holding Hakkında:

Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan EWE AG, 2007 yılında girdiği Türkiye pazarındaki faaliyetlerini yüzde 100 iştiraki olduğu EWE Turkey Holding çatısı altında sürdürmektedir. EWE Turkey Holding, Türkiye’nin üçüncü büyük doğal gaz dağıtım şirketi Bursagaz’ın ve Kayseri’deki bölgesel doğal gaz dağıtım şirketi Kayserigaz’ın çoğunluk hissedarıdır. EWE, Türkiye doğal gaz sektöründeki en büyük beş enerji ticaret şirketinden biri olan EWE Enerji ile birlikte endüstriyel müşteriler, elektrik santralleri ve yerel dağıtım şirketleri için tedarikçi olarak ülke genelinde hizmet vermektedir. EWE Turkey Holding’in diğer bir iştiraki olan ve 2012 yılında faaliyetlerine başlayan Enervis ise; enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarında ölçüm, etüt, danışmanlık, proje, uygulama ve eğitim hizmetleri konularında faaliyet göstermektedir. EWE Turkey Holding, 2016 yılı başında bireysel ve kurumsal müşterilerine internet, telefon ve bulut hizmeti sunarak 120.000 abonesine hizmet veren Millenicom’u satın alarak telekomünikasyon pazarında da faaliyet göstermeye başlamıştır. 

ETİKETLER : sektörel ENEVİNS
Diğer GÜNCEL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ