Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Türkiye Varlık Fonu 32 devle Aynı Masada

Ekonomik büyümeye yılda yüzde 1.5 katkı sağlaması beklenen Türkiye Varlık Fonu, ekonominin üç yıllık yol haritasına da damgasını vuracak.
Bu haber 2017-09-07 11:05:50 eklenmiş ve 253 kez görüntülenmiştir.

Eylülde açıklanacak Orta Vadeli Program'da (OVP) piyasa değeri 40 milyar doları bulan kamunun dev kuruluşlarını bünyesine alan fonun etkin bir şekilde kullanımına vurgu yapılacak. Bugüne kadar bütçe ve büyümede özelleştirme gelirlerinden elde edilen katkıya fon da eklenmiş olacak.

DEV BULUŞMA

Fon, küresel alanda tanıtım çalışmalarını sürdürürken önceki gün Astana'da başlayan Uluslararası Varlık Fonları Forumu'na katıldı. Toplam 32 varlık fonunun üye olduğu forum varlık fonlarının gelişmesine yönelik çalışmalar yaparken bu yılki toplantının ana temasını düşük küresel büyüme ortamında yatırım fırsatları oluşturuyor. Toplantıda, dijital ekonomi, fonların ekonomik gelişimdeki rolü, özelleştirmede yatırım fonlarının rolü, İpek Yolu'nun yeniden merkezi olarak işlerliğinin artırıldığı "Belt and Road-Kemer ve Yollar" girişiminin sağlayacağı yatırım fırsatları değerlendirilecek. Foruma, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur, Malezya, ABD, Rusya, Çin ve Katar'ın da aralarında bulunduğu 28 üye ülke katılıyor. Yıllardır özelleştirme gelirlerinin altının çizildiği programda bu kez kamunun önemli kuruluşlarını barındıran fonun ekonomiye katkıları ortaya konulacak. Programın makroekonomik politikalar bölümünün büyüme ayağında yer alacak 100'ü aşkın madde içerisinde fona özel yer verilecek. Fonun, ekonomik istikrarın sürdürülmesi, kalkınmayı desteklemesi, kamuya ait varlıkların daha etkin ve verimli yönetilerek değer kazanması konusundaki rolüne dikkat çekilecek.

DÖRT ALT FON

Fon, üç yıllık yatırım planı kapsamında finansman sağlamak için girişimlerde bulunacak. Kendi içinde "KOBİ Finansman Fonu", "Maden Alt Fonu", "Lisans ve İmtiyaz Fonu" "Piyasa İstikrar ve Denge Fonu" olmak üzere dört alt fona ilişkin çalışmalar da hız kazandı. Alt fonlar, yatırım öngörüsü kapsamında TL ya da döviz cinsi para, sermaye piyasası araçlarına yatırım yaparak sermaye kazancı sağlamak, portföy değeri yaratmayı amaçlıyor.

Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan, geçen ay yaptığı açıklamada, "TVF'ye yurtdışından ilgi çok yüksek. ABD, İngiltere, Çin, Kuveyt, Suudi Arabistan, Katar, Güney Afrika, Singapur, Malezya gibi ülkelerden yatırımcılarla işbirliği görüşmeleri yapıyoruz" demişti.

spor.haber7.com

 

ETİKETLER : ekonomi
Diğer EKONOMİ haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ