Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Son Dakika: Arakan'dan Çok Kötü Haber!

Arakan'daki katliamdan son dakika haberi... Arakanlı Müslümanların dramı bitmiyor. Myanmar hükümetinin şimdi ölümden kaçan Arakan Müslümanların kaçış güzergahına mayın döşediği öğrenildi.
Bu haber 2017-09-06 18:25:30 eklenmiş ve 317 kez görüntülenmiştir.

Reuters'ın haberine göre, sınırın çok yakınına mayın döşenmesine karşı Bangladeş'in bugün Myanmar'a resmen şikayette bulunacağını söylediler. Konu hakkında yakın bilgi sahibi olan kaynaklar, durumun hassasiyetinden dolayı isimlerinin açıklanmasını istemediler.

                                                                

Bugüne kadar Arakan'da binlerce Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti ve yaklaşık 125,000 Rohingyalı Müslüman Bangladeş'e kaçtı. Kaynaklardan biri, "Mayınları sınırın kendi tarafında tel örgü boyunca sınır direklerinin arasına döşüyorlar" dedi. Kaynaklar, Bangladeş'in bu durumdan fotoğraflar ve ihbarlar sayesinde haberdar olduğunu belirttiler.

 

Kaynaklardan biri, "Bizim güvenlik güçlerimiz dikenli tel örgünün dibine toprağa bir şeyler gömen gruplar görmüşler. Daha sonra muhbirlerimiz bunların mayın döşediğini söyledi" dedi.

 

Kaynaklar, bu kişilerin üniformalı olup olmadığını söylemediler ancak Rohingyalı Müslümanlardan olmadıklarının kesin olduğunu belirttiler.

 

İKİ PATLAMA SESİ DUYULDU

 

Bangladeş sınır muhafızlarından Manzurul Hassan Khan, Pazartesi günü sınırın Myanmar tarafından gelen iki patlama sesinin ardından dün de aynı kesimde iki patlama duyulduğunu ve bunların sınırın Myanmar tarafına mayın döşendiği kuşkularını güçlendirdiğini söyledi.

 

Myanmar ordusu patlamalarla ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Devlet Başkanı Aung San Suu Kyi'nin sözcüsü Zaew Hitay'a da ulaşmak mümkün olmadı.

 

Son yıllara kadar askeri yönetim altında olan Myanmar'ın mayın döşeli toprakları, dünyanın en geniş mayınlı alanlarından biri.

 

 

Myanmar, Birleşmiş Milletler'in 1997 tarihli kara mayınları yasağı anlaşmasını imzalamıyor.

www.sabah.com.tr

ETİKETLER : DÜNYA
Diğer DÜNYA haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ