Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Ukrayna’da Özelleştirme Fırsatını Kaçırmayın

Ukrayna’da önümüzdeki günlerde binlerce kamu varlığı özelleştirilecek. Satışı düşünülen varlıkların arasında liman, lojistik ve mühendislik hizmetleri veren şirketler, enerji santralleri, kimyasal ürünler üreten fabrikalar, imalata yönelik firmalar dikkat çekiyor.
Bu haber 2017-09-05 17:30:06 eklenmiş ve 218 kez görüntülenmiştir.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Ukrayna Müdürü Şevki Acuner, Türk iş adamlarına, Ukrayna’da gerçekleştirilecek binlerce kamu varlığının özelleştirilmesinden yararlanmalarını tavsiye etti. Ukrayna’daki özelleştirme çalışmaları hakkında bilgi veren Acuner, ülkedeki bazı şirketlerin satılmasının hedeflendiğini ifade etti. 
Özelleştirmeleri yönlendirmek amacıyla kurulan özel konseyde de görev alan Acuner, yasama yılının başlamasıyla özelleştirme sürecinin hızlanacağını düşündüğünü belirtti.
Ukrayna’da mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde özelleştirmelerin önünde hiçbir engel olmadığına işaret eden Acuner, özelleştirmelerin daha da etkinleştirilmesini ve kolaylaştırılmasını içeren kanun tasarısının Bakanlar Kurulu’ndan geçtiğini, yakın bir zamanda parlamentonun gündemine gelmesinin öngörüldüğünü ifade etti.
ENERJİ SANTRALLERİ
Özelleştirme kapsamında satışı düşünülen çok ilginç varlıkların olduğu bilgisini paylaşan Acuner, “Bunlar arasında enerji santralleri, kimyasal ürünler üreten fabrikalar, imalata yönelik şirketler gibi önemli varlıklar yer alıyor” dedi.
KİRALAMA ALTERNATİFİ
Ukrayna’nın Karadeniz’deki limanları da özelleştirme dahilinde. Bu özelleştirmelerde kiralama yöntemine de başvurulabilecek. Öte yandan tarım arazileri satılmazken, kiralamada ise herhangi bir 
engel bulunmuyor.
YATIRIMCIYA TÜYO
Şevki Acuner, Ukrayna’daki özelleştirmelerden yararlanmak isteyen Türk yatırımcılarına şu önerilerde bulundu: “Liman, lojistik ve mühendislik hizmetleri veren şirketlerin özelleştirme şartlarına yakından bakın. Ödevlerinizi çok iyi yapın. Ülkedeki yasal ve teknik durumu çok iyi araştırın. Ayrıca uluslararası finans kurumları ile çalışılırsa korkulacak bir şey olmaz.”

ETİKETLER : sektörel
Diğer SEKTÖREL haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ