Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Rabat; Muhteşem Mimarisi Ve Zengin Tarihi İle Sizi Bekliyor

1955 yılındaki bağımsızlıktan bu yana Fas’ın hem politik hem de idari anlamda başkenti olan Rabat, aslında kendisini turizmle öne çıkaran bir şehir değildir. Tam da bu sebeple Rabat’ı ziyaret ettiğinizde sanki sadece siz varmışsınız gibi gezebilirsiniz. Atlantik Okyanusu kıyısına dökülen Bou Regreg Nehri kıyısında kurulan Rabat, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra önemli bir liman kenti olmasıyla da öne çıkmaktadır. Şehrin ekonomik kaynakları arasında ayrıca tekstil ve gıda ile inşaatçılık da mevcuttur.
Bu haber Teknik Elektrik Postası, Mart 2017 - 196. Sayısında yayınlanmıştır.
Bu haber 2017-06-20 13:02:07 eklenmiş ve 624 kez görüntülenmiştir.

1955 yılındaki bağımsızlıktan bu yana Fas’ın hem politik hem de idari anlamda başkenti olan Rabat, aslında kendisini turizmle öne çıkaran bir şehir değildir. Tam da bu sebeple Rabat’ı ziyaret ettiğinizde sanki sadece siz varmışsınız gibi gezebilirsiniz. Atlantik Okyanusu kıyısına dökülen Bou Regreg Nehri kıyısında kurulan Rabat, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra önemli bir liman kenti olmasıyla da öne çıkmaktadır. Şehrin ekonomik kaynakları arasında ayrıca tekstil ve gıda ile inşaatçılık da mevcuttur.


Rabat’ta Gezilecek Yerler

Rabat Kolonyal mimarisi, palmiye ağaçlarıyla çevrili kimisi trafiğe kapalı caddeleri, küçük dükkânları, sokak anıtları ve heykelleriyle görülmeye değer bir şehirdir. Muhteşem mimariye ve zengin bir tarihe sahip şehrin sokaklarında yürürken hissedeceğiniz sakinlik de sizi ayrıca mutlu edecektir. Fenike, Roma, Muvahhid ya da Merenid döneminden kalan anıtları görebilirsiniz. Arkeoloji Müzesi, St. Paul Mağarası, Royal Palace, Çağdaş Sanat Müzesi, Galerie d’Art Nouiga, Büyük Camii, Plateforme du Semaphore, Bilim ve Doğa Müzesi.


Chellah

Şehrin güneyinde yer alan Chellah, Orta Çağ döneminden kalma bir antik kenttir. 2012 yılında Dünya Mirası Statüsü’ne kabul edilen bu antik kentte dolaşırken çevresindeki doğanın da keyfini çıkarmayı unutmayın. 2005’ten bu yana her eylül ayında antik kentte “Jazz au Chellah” adlı bir caz festivali de düzenlenmektedir.


Hassan Kulesi

Hassan Kulesi 1195 yılında Yaqub al Mansur’un inşasına başladığı ve dünyanın en büyük minaresine sahip cami olacağına inanılan ama ne yazık ki bitirilemeyen bir caminin minaresidir. 1199 yılında Mansur ölünce, çalışmalar da durdurulmuştur. 86 metre yapılması planlanan minare, 44 metre olarak kalmıştır. Caminin geri kalan kısımları da tamamlanmadığından şimdilerde minarenin çevresinde sadece 200 adet sütun görülmektedir.


Kasbah

Kasbah kelimesi Kuzey Afrika kentlerinde Arap mahallelerine verilen isimdir. Rabat’taki Kasbah da Bou Regreg Nehri’nin Sale şehrinin karşısına gelen, yarımada şeklindeki alanda bulunmaktadır. Muvahhidler döneminde (1121-1269) inşa edilen alanda bir saray ve cami de vardır. Dar sokakları, mavi-beyaz küçük evleriyle dikkat çeken alanın ana caddesinin ismi Rue Jamaa’dır. Sokağın 200 metre ilerisindeyse 12. yüzyılda inşa edilen ve 18. yüzyılda restore edilen, Rabat’ın en eski camisini görülebilir.


Hassan Kulesi’nin karşısında yer alan ve 1971 senesinde geleneksel mimaride inşa edilmiş olan Mohammed V Mozolesi’nde Fas Kralı Hassan II ve iki oğlunun mezarları yer almaktadır. Mozolenin içindeki mezarları ziyaret ederken sürekli Kur’an okuyan bir müezzinle de karşılaşacaksınız


Andalusian Bahçeleri

Kasbah’ın ara sokaklarında gizli bir bahçe olarak nitelendirilen Andalusian Bahçeleri, koloni döneminde yani 20. yüzyılda Fransızlar tarafından yapılmıştır. Peyzaj ve mimari açıdan eşsiz bir güzelliğe sahip bu bahçelerde kuş ve su sesleriyle dinlenebilirsiniz.


Rabat Nerededir? 

Rabat şehri, Fas’ın kuzeybatısında Atlantik Okyanusu kıyısına dökülen Bou Regreg Nehri kıyısında kuruludur.


Rabat’a Ne Zaman Gidilir? 

Atlantik Okyanusu’nun kıyısında olan Rabat’ta Akdeniz iklimi hâkimdir. Okyanusun etkisiyle esintili bir şehir olan Rabat’ta kışlar serin, yazlar ise sıcakgeçmektedir. Kışın en düşük sıcaklık ortalama 7 derece iken, yazın en yüksek sıcaklık 27 derecedir.


Rabat’a Nasıl Gidilir? 

Türkiye’den Rabat’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente aktarmalı olarak seyahat edebilirsiniz.


Rabat Mutfağı 

Rabat ve Fas mutfağında yemeklerin en belirgin ortak özelliği, fazla baharat kullanılmasıdır. Safran ve nane bunların başında gelir. Kırmızı et ve tavukkullanılan ana yemeklerin çoğu sosla hazırlanmaktadır. Her ne kadar bölgede sebze tarımı yapılıyor olsa da, sebze yemeklerine de mutlaka et konmaktadır. Berberice’de “seksu” adı verilen, İngilizce ve Türkçe’de “kuskus” olarak anılan irmik, et ve sebzelerle hazırlanan yemek, en geleneksel lezzetleridir. Hem tatlısı hem de tuzlusu yapılan, bir tür turtayı andıran “bestila”, güveç yemekleri olarak adlandırabileceğimiz “tajine” ve geleneksel çorbaları “harira”, mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasındadır.


Rabat Para Birimi

Fas ülkesindeki Rabat şehrinin para birimi Fas Dirhemi’dir. 1 TL yaklaşık 3,40 Fas Dirhemi’dir.


Rabat Resmi Dili

Fas ülkesinde bulunan Rabat’ın resmi dili Arapça ve Berberice’dir. Bunlar dışında Rabat’ta Fransızca, İngilizce ve İspanyolca konuşulmaktadır.


Rabat Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rabat’a girmek için vize almasına gerek yoktur.

ETİKETLER :
Diğer BENİM ŞEHİRLERİM haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ