Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Baharat Kokulu Şehir; KARAÇİ

Krallıklar ırmağının bereketiyle büyüyen şehir, çok kültürlülüğü ve doğal güzellikleriyle büyüleyici.
Bu haber Teknik Elektrik Postası, Ocak 2017 - 194. Sayısında yayınlanmıştır.
Bu haber 2017-02-27 15:46:57 eklenmiş ve 1267 kez görüntülenmiştir.

2010 yılında 18 milyona ulaşan nüfusuyla ülkenin en büyük, dünyanın ise 11. büyük kentidir. Ülkenin sanayi ve ticaret merkezi olan kent, ülkenin güneyinde, Hint Okyanusu kıyısında kurulmuştur.


Krallıklar ırmağının bereketiyle büyüyen şehir, çok kültürlülüğü ve doğal güzellikleriyle büyüleyici. 


Marco Polo’nun anılarında “Krallıklar Irmağı” olarak geçen İndus Vadisi’nde Hint Okyanusu kıyısında kurulu olan Karaçi, Pakistan’ın en kalabalık şehri ve Sindh bölgesinin başkenti. Bereketli toprakları ve limanıyla her zaman gözde olan Karaçi, Pakistan ekonomisindeki en önemli paya sahip. Karaçi doğa ile iç içe bir şehir. Bereketli İndus Vadisi’nin sarmaladığı kentin sembolü parklar arasında Asya’nın en büyük parkı sayılan Baghe-ibn-e- Quasim dikkat çekici.


 

Karaçi görülmesi gereken yerler…


EMPRESS MARKET

‘İmparatoriçe Çarşısı’ da denilen, Kraliçe Victoria döneminde yapılan neo klasik mimari özelliklere sahip çarşının içersinde benzerleri Avrupa’da görülen kiliselerden de bulunuyor. Faal durumdaki çarşıda özellikle baharat alışverişi yapabilirsiniz.


MASJİD E TOOBA

Dünyanın en büyük kubbeli camisi. Kubbesi 72 metre çapındaki Masjid e Tooba’nın en önemli mimari özelliği hiç kolon ya da sütun kullanılmamış olması. Denge, kubbeyi yerden çevreleyen alçak duvarla sağlanmış.


MUHAMMED ALİ CİNNAH MOZOLESİ

Modern Pakistan’ın kurucusu, “Quaid-i Azam” unvanlı Muhammed Ali Cinnah’ın beyaz mermerden yapılma büyük mozolesi görülmeye değer.


Quaid-I-Azam Türbesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bu türbe tüm Hindistan Müslüman Birliği ve Pakistan bağımsızlık mücadelesinin önderi, aynı zamanda Pakistan’ın kurucusu ve ilk devlet başkanı olan Muhammed Ali Cinnah’a ait. Türbenin hemen çok yakınında aynı yerde bir de müze bulunmakta. Gitmişken her ikisini de gezebilirsiniz. 


Karaçi’nin modern yüzünü görmek amacıyla Hyperstar Mall’a gidebilirsiniz. Bu mall neredeyse Türkiye’deki AVM’lerle aynı.Aradığınız her şey bulunmakta. Eğer vaktiniz olursa orayı da gezebilirsiniz.


Karaçi’de Bagh Ibne Qasim isminde çok büyük bir park da bulunmakta. Yılda yaklaşık 10 milyon kişi bu parka geliyormuş. Park gerçekten de çok büyük, gittiğinizde biraz şaşırıyorsunuz açıkçası.


Sonuç olarak Karaçi çok ilginç bir yer.  Giderken biraz ön yargılarla ve korkularla gidiyorsunuz ama görülmesi gereken çok değişik bir yer. 


 

Karaçi Tarihi


17.yüzyıl’ın ortalarında Hint Okyanusu kıyılarında İndus Nehri’nin denize döküldüğü yere çok yakın bir noktada küçük bir balıkçı köyü kuruldu. İndus’un ağzının batısında iki ırmak arasındaki küçük bir yarımada üstünde yer alan bu köy denize açıktı, çok güvenli bir bölgede kurulmuştu ve çölün arkasında kurulmuş olduğu için korunaklıydı. Ayrıca dalgaların haraketi ırmakların alüvyonlu birikintilerini doğuya doğru sürükleyerek bir noktada yığılmalarını önlüyordu. Bütün bu özellikleri gören İngilizler 19. yüzyıl’ın ortalarında köye bir liman yapıp, çevredeki bereketli ovanın tarım ürünlerini bu limana yönlendirmeyi düşündüler. Böylece Karaçi kurulmuş oldu. 1947’de Pakistan bağımsızlığını kazanınca, kent başkent oldu. Hindistan’dan gelen Müslüman göçmenler buraya yerleştirildi. Böylece, şehir ekonomik ve demografik anlamda büyük bir dönüşüm yaşadı.


İngilizler, Karaçi’nin askeri önemini ve İndus havzasından elde edilen ürünlerin ihracında önemli bir liman olduğunu fark ettiler. Ardından limanını balıkçılık için geliştirdiler. Böylece, yeni iş yerleri açıldı ve nüfus hızlı bir şekilde artmaya başladı. Karaçi büyük bir şehir haline geldi.


1864’te, Karaçi ile Londra arasında ilk telgraf mesajı yollandı. 1878’de, Karaçi diğer İngiliz sömürgesi altındaki Hint kentleriyle tren yoluyla bağlandı. 1914’te, Karaçi tüm Britanya İmparatorluğu’nun en büyük tahıl üreten limanı haline geldi. 1924’te, bir havaalanı inşa edildi ve böylelikle Hindistan’ın temel giriş kapısı oldu.


Karaçi, hâlâ ülkenin en önemli ekonomi ve sanayi merkezidir. Pakistan’ın denizaşırı ve Orta Asya ülkeleriyle yaptığı ticareti idare eder. Pakistan’ın GSYH’sının büyük bir miktarını ve ofis çalışanını elinde bulundurur. Karaçi’nin nüfusu büyümeye devam ediyor. Pakistan’da son zamanlarda yaşanan ekonomik büyüme, Karaçi’de yaşanan ekonomik dirilmenin sonucudur.


Diğer BENİM ŞEHİRLERİM haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ