Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Geçmeyen yorgunluk neyin belirtisi?

Sürekli kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız ve ensede, sırtta, kol ve bacaklarda ağrılar varsa, nedeni fibromiyalji olabilir.
Bu haber 2016-03-22 12:49:51 eklenmiş ve 1051 kez görüntülenmiştir.

Fibromiyaljinin yaygın vücut ağrıları ile kendini gösteren ama tüm bedeni etkileyen bir hastalık olduğunu belirten Nörolog Dr. Emel Gökmen, ağrıların daha çok ensede ve sırtta belirgin olduğunu söyledi. Ağrının; bel, kollar, bacaklar, kalça eklem ve kaslarında da olabildiğini dile getiren Gökmen, fibromiyaljinin neden olduğu diğer şikayetleri şöyle anlattı: 

"Sürekli yorgunluk, halsizlik, hiçbir şey yapacak halin olmaması, mutsuzluk, uyku bozuklukları, vücutta ağrılı hassas noktalar, eklemlerde sabah sertliği, ellerde ve kollarda uyuşma, şişlik hissi, kabızlık, gaz, şişkinlik gibi bağırsak çalışmasında düzensizlikler, sancılı ve düzensiz adet kanamaları, tiroit hastalıkları, glikoz toleransı bozukluğu gibi hormonal bozukluklar da fibromiyaljide görülebilir."

"HER FİBROMİYALJİ TEŞHİS EDİLMİYOR"

Dr. Gökmen; fibromiyaljinin aslında daha yaygın bir hastalık olduğunu çünkü fibromiyalji hastalarının ancak 1/3’ünün tanı alabildiğini, çoğu zaman hastaların kendilerini anlatmakta zorlandıklarını belirtti. “Oysa yalnızca hastaların yaşadıklarını gözlemlesek, durumun herhangi birinin uydurabileceğinden çok daha ciddi olduğunu görebiliriz” dedi.

FİBROMİYALJİ TÜKENMİŞLİK SENDROMUYLA KARIŞTIRILABİLİR

Fibromiyalji ile tükenmişlik sendromunun karıştırılabilceğine dikkat çeken Dr. Gökmen, tükenmişlik sendromunda iş ve ortam etkisinin daha fazla olduğunu, fibromiyaljide ise bedenin olumsuzluklarının dikkat çektiğini belirtti.

Fibromiyaljide beden ağrılarının mutsuzluğun önüne geçtiğini vurgulayan Gökmen, "Fibromiyaljide hasta bir şeyler yapmak ister ama bedeni onu taşıyamaz. Tükenmişlik sendromunda ise kişinin içinden hiçbir şey yapmak gelmez” diye konuştu. 

"HER SORUNUN NEDENLERİ VARDIR"

Dr. Gökmen, sorundan kurtulmada etkili olabilecek notları şöyle anlattı: “Ne yaşarsanız yaşayın, hastalığınızın adı ne olursa olsun bu duruma düştüyseniz belki bu yazıyı bile okumak içinizden gelmeyebilir. Ancak yaşadığınız her sorunun neden ya da nedenleri vardır. Nedenleri bulup çözülürse sağlınıza kavuşabilirsiniz. Film ve tahlillerle bu işin içinden çıkamıyorsanız integratif tıbba yönelebilirsiniz. Bu alanda akupunkturdan, nöral terapiye, homeopatiden, bio-rezonansa, bağırsak düzenlemelerine kadar birçok yöntem ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Bu yöntemleri araştırıp sorgulayabilirsiniz. Unutulmaması gereken nokta; sorunun nedenini ve çözüm algoritmasını açıklayabilen yöntemin en iyisi olduğudur."

ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ