Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Her 100 kişiden 30'unda 'uyku apnesi' var

Türkiye'de her 100 kişiden 30'unda uyku apnesi görüldüğü söylendi.
Bu haber 2016-03-19 13:07:46 eklenmiş ve 959 kez görüntülenmiştir.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürsel Dursun, Dünya Uyku Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, uykuda solunum durması olarak tanımlanan uyku apnesinin vücut sağlığı ve sosyal açıdan sorunlar yaratan çok ciddi bir hastalık olduğunu söyledi.

Uykuda solunum durmasının başlıca sebeplerinden birinin, burun ve boğazda hava yolunu tıkayan anatomik bozukluklar olduğunu belirten Dursun, kilo, alkol ve sigara kullanımı ile dolu mideyle uyumanın da uyku problemlerine yol açabileceğini ifade etti.

Dursun, uykuda nefes durmasının ayrıca kalp damar rahatsızlıkları, nörolojik hastalıklar ve psikiyatrik problemlerin yanı sıra aile içi sorunlara da neden olabildiğini dile getirdi.

Makine kullanan kişilerde ortaya çıkan uyku bozukluklarının mutlaka tedavi ettirilmesi gerektiğine dikkati çeken Dursun, "Ehliyet alınması için çıkarılan sağlık yönetmeliğinde uyku apnesi, uykuda nefes durması tanımlandı. Belli kriterlere bağlandı. Bu kişilerin mutlaka uykuda laboratuvarda incelenmesi gerekir. Bu şekilde kişi uyurken gece bazı vücut ölçümleri yapılarak olayın ciddiyeti araştırılır. Bunun hastane ortamında yapılması da mümkün" diye konuştu.

Uyku apnesinin belirtileri

Uyku apnesinin erkeklerde kilo ve sigara tüketiminin fazla olması nedeniyle daha çok rastlandığına işaret eden Dursun, "Bizim toplumumuzda her 100 kişiden 30'unda uyku apnesi problemi görülüyor" dedi.

Kişilerin uyku apnesi olduklarının farkında olmadıklarını aktaran Dursun, şunları kaydetti:

"Genelde eşler, uykuya şahitlik eden kişiler, bunu fark ederler. Apne dediğimiz solunum durmaları olduğu zaman buna şahit olan kişiler, korkar ve endişe duyarlar. Öyle hastalarımız var ki 90 saniye nefesi duruyor. Hiçbir şekilde bu kadar nefes almadığınızı düşünün. Olayı gözleyen kişiler için ürkütücü bir durum. Bu tarz hastalar, eşleri ile hekime gelirler. Tedavi için öncelikle kilo, sigara, reflü gibi faktörlerden uzaklaşarak yaşam tarzının düzenlenmesi gerekiyor. Diyet yaparak ve alışkanlıkları terk ederek düzeltilebilir. Sabahları yorgun ve başağrısıyla kalkıyorsanız gün içerisinde aniden uykunuz geliyorsa uyku apnesi olabilirsiniz. Özellikle öğle yemeğinden sonra gözlerime ağırlık çöktü diye tanımlanan birçok durumu da gözlemleyebiliriz. Sabahları başağrıları, yorgunluk hissi de yine uyku apnesinin basit belirtileri arasında yer alır."

Kaynak : AA

ETİKETLER : uyku apnesi sağlık
Diğer SAĞLIK haberleri
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ